Türkiye’nin Akdeniz kıyılarında bulunan ve resmi olarak belirlenmiş 21 deniz kaplumbağası yuvalama alanından biri Akyatan’da, Yeşil deniz kaplumbağalarının (Chelonia Mydas) korunması için WWF’nin çalışmaları 13 yıldır devam ediyor.

akyatan_tabela
Anne kaplumbağaların yumurta bırakmaya başladığı Haziran ayında ekibimiz 2017 sezonunu açtı ve arazi çalışmalarına başladı.
chelonia_markalama
Geçtiğimiz günlerde Akyatan ekibimizden, sizleri de mutlu edeceğini düşündüğümüz ilk güzel haberleri aldık. 24 Temmuz akşamı sezonun ilk yavruları çıktı; 130 Yeşil deniz kaplumbağası (Chelonia Mydas) ve yaklaşık 10 İribaş deniz kaplumbağası (Caretta Caretta).
chelonia_babies_2
Ekibimiz, yavruların güvenle denize ulaşması için çalışmalarına devam ediyor.
akyatanarazi
Akyatan kumsalındaki çalışmalarımız, Orman ve Su İşleri Bakanlığı 7. Bölge Müdürlüğü ile WWF-Türkiye arasında bir “İşbirliği Protokolü” kapsamında gerçekleşiyor. Deniz kaplumbağası koruma projemiz, özellikle fen ve doğa bilimleri başta olmak üzere farklı alanlarda eğitim gören öğrenciler için alan deneyimi edinme imkanı sunarken, ülkemizin doğal değerlerinin korunmasına katkı sağlayacak farklı disiplinlerden doğa korumacıların ve doğa gözlemcilerinin yetişmesine katkı sağlıyor.
akyatan_team
Yaban Hayatı Gözlem Kampı gönüllülerimizden Özge Doruk’un kaleminden alan deneyimleri:

4 gönüllü, 2 milli parklar stajyeri, 2 ekip lideri ve 1 hocamızla birlikte yaklaşık 10 gündür sahada yavru çıkışını takip ediyoruz. Denize güvenle ulaşmaları için 25 Temmuz gecesi, Yaban Hayatı Gözlem Kampına gelen öğretmenlerimizle birlikte onları kumsalda bıraktık. Sahada yalnızca deniz kaplumbağaları yok. Benekli kertenkele, saz kedisi, yaban domuzu, bukelemun ve peçeli baykuş gibi daha birçok tür, gözlemleyebildiğimiz diğer canlılar.

Aynı zamanda kamp alanında hep beraber ekip çalışması gerçekleştiriyoruz. Burada olduğum için çok mutluyum. Her gün doğanın bambaşka hallerini gözlemlerken, birlikte yaşamayı ve iş bölümü yapmayı öğreniyoruz.

 

KAYNAK : WWF

YAYINA HAZIRLAYAN : BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ