Beyrut’ta düzenlenen 8’inci “Uluslararası Beyrut Enerji Forumu”’nun “Lübnan’da Çevre Kirliliği, Yol ve Taşımacılık Sektörü” başlıklı ilk oturumunda Beyrut Amerikan Üniversitesi’nden (AUB) Prof Nejat Avn Saliba, Lübnan Çevre Bakanlığı İklim Değişikliği masasından Li Ebucevde ve IPT Enerji Merkezi Başkanı Toni İsa yer aldı.

i[5]

IPT Enerji Merkezi Başkanı İsa, Lübnan’da uzun yıllardır süren çevre kirliliği ve buna bağlı enerji kaybı meselesine yönelik artık akılcı çözümlerin sunulmasının zamanının geldiğini belirterek, “Enerji kaybı, tahmin edilenden daha fazla ekonomik zarara neden olmaktadır. Zamanında önlem alınmazsa telafisi zor problemler ortaya çıkabilmektedir.” ifadelerini kullandı.

3 gün boyunca sürecek “Uluslararası Beyrut Enerji Forumu’nda” sürdürülebilir enerji projeleri, çevre kirliliği, enerji verimliliği, yenilenebilir enerji ve yeşil enerji konuları masaya yatırılacak. Alanında uzman çok sayıda akademisyen, bürokrat ve uzmanla birlikte Lübnanlı siyasetçiler de forumda konuşmacı olarak yer alacak.

Lübnan’da enerji sıkıntısından dolayı bazı yerlere hiç elektrik verilemezken, bazı yerlerde 12 ve 6 saat, başkent Beyrut’ta ise her gün 3 saat elektrik kesintisi meydana gelmektedir. Ülke enerji ihtiyacına yönelik bir kısım enerjisini Türkiye’den gelen iki büyük enerji gemisi ile sağlamaktadır.

KAYNAK : http://www.enerjigazetesi.ist/enerji-kaybi-tahmin-edilenden-cok-daha-fazla-ekonomik-zarar-olusturuyor/?utm_source=feedburner&utm_medium=email&utm_campaign=Feed%3A+EnerjiGazetesi+%28Enerji+Gazetesi+-+G%C3%BCncel+Haber+B%C3%BClteni%29

YAYINA HAZIRLAYAN : BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ