Bursa’nın Karacabey ilçesi yakınlarından geçen Canbalı Deresi’nde çevre felaketi yaşanıyor. Balık ölümlerinin yaşandığı deredeki felakete, yakındaki bir maya fabrikasının bıraktığı atıkların neden olduğu iddia ediliyor.

9b95af5c-d52c-45c7-b2ff-8241017aa8da

Bursa’nın Karacabey ilçesinin yakınlarından geçen Canbalı Deresi’ne gidenler, balıkların öldüğünü ve suda kimyasal atık bulunduğunu görünce paniğe kapıldı. Çevredeki bir maya fabrikasından dereye bırakıldığı iddia edilen atıklar yüzünden binlerce balık telef olurken, bölgedeki ekolojik yaşamın da tehdit altına girdiği belirtildi.

Yetkililerin ilgisiz kaldığı iddia edilen çevre katliamı ile ilgili Doğayı ve Çevreyi Koruma Derneği (DOĞADER) bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

 

495393ff-ac38-4d97-af3a-2fb73c5d8fa5

“Karacabey’de hiç bitmeyen doğa katliamı var. Bizim her yıl tanık olduğumuz doğa katliamları bu kez sınırları aştı. Fabrika atıklarıyla zehirlenen derelerimiz bu yıl içinde üç kez toplu balık ölümlerine sahne oldu. Türkiye, Karacabey’deki balık ölümlerini konuşuyor. Biz bugün burada derelerimizde yaşanan katliamlara dur demek için toplandık.

Bu yılki toplu balık ölümlerini ilk olarak haziran ayında Karadere üzerinde gözlemledik. Ramazan bayramı arifesiydi. Bir ya da birkaç fabrika bayram öncesi rehavetini fırsat bilerek zehir saçan atıklarını Karadere’ye boşalttılar. Bizlerin bayramımız zehir olurken onbinlerce balık ve bu balıkları besleyen suda yaşayan daha küçük canlı türleri Karadere’nin üzerini kapladı.

f7887189-e8f1-4836-af80-eeae47ec5f1c

Karacabey İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, sudan örnekler aldı. Yapılacak inceleme sonucuna göre işlem yapılacağı açıklandı. Aradan üç ay geçti, ne sonuçlar açıklandı ne de her hangi bir fabrikaya işlem yapıldı.

Bir ay kadar önce 24 ağustos günü kahredici toplu balık ölümlerini bu kez Canbalı deremizde gördük. Kilometrelerce uzunlukta Canbalı deresinin kenarlarında sazanıyla, yayınıyla 3 – 5 kilodan fazla gelenleriyle onbinlerce balık can çekişerek öldü.

Karacabey ilçe gıda tarım ve hayvancılık müdürlüğü, tavrını bozmadı. Basından alınan bilgilere göre Müdür Cemer Erken, sudan ve balıklardan alınan örnekleri inceleyeceklerini duyurdu. Balıkların kokuşmuş olduğu için sağlıklı sonuçlar alınamayacağı öne sürdü. Balıkların Balıkesir tarafından ölü olarak geldiğini iddia etti. Oysaki balıklar ne kadar kokuşmuş olursa olsunlar, laboratuar koşullarında bedenlerindeki zehir kesin sonuçlara ortaya çıkartılabilirdi. Ancak her nedense müdür erken, balık ölümleriyle ilgili aldıkları tahlil sonuçlarını bu güne kadar açıklamadı.

Son olarak toplu balık ölümleri bu hafta 20 eylül günü Canbalı deresinde tanık olduk. O günden bu yana balıklar ölmeye devam ediyor. Karacabey ilçe gıda tarım ve hayvancılık müdürlüğü yine aynı bildik baştan savma açıklamaları yapıyor.

e50e9b6d-2342-44f5-b5ce-23b62ec76df8

Yeter artık. Biz kör değiliz. Eğer devlet yetkilileri herkesin gözü önünde olan katliamları halktan bu kadar gizliyorsa gözden uzak yerlerde kim bilir neler oluyor.

Deremizi kirleten sanayi tesislerinin yüzlerce sayfa “çevre etki değerlendirme olumlu raporları” (çed olumlu raporu) var. Bu raporları okuyanlar her şey ne kadar ayrıntısıyla düşünülmüş der. Oysa gelin görün ki, sermayenin, şirketlerin, fabrikaların uymaya söz verdikleri bu raporlarda sözü geçenlerin birçoğu uygulanmıyor.

2004ba98-0d0b-4832-9f6a-caf33f457754

Bu raporları dağıtan çevre ve şehircilik bakanlığı, fabrikaları bu raporlara göre denetlemiyor. Eğer “denetliyorum” diyorlarsa yalan. İşte gelin görün. Bu yalnızca Canbalı deresinde olan katliam. Oysa Türkiye’nin her yerinde başka talan, başka doğa katliamları yaşanıyor.

Eğer devlet kurumları, gittikçe birer özel kurum gibi emir erine dönüşüyorsa, halk için görevini yerine getirmiyorsa, halkın değil şirketlerin çıkarları gözetiliyorsa, doğa katliamını yapanlar bulunup belirlenmiyorsa, sorumluları cezalandırılmıyorsa, doğa katliamların bir daha olmasına engel olmuyorsa biz vatandaş olarak kime güveneceğiz. Kimden yardım isteyeceğiz. Geleceğimizi nasıl planlayacağız.

b9da7117-69a0-4532-bbee-b851c52ca8eb

Biz Karacabey halkı ve DOĞADER olarak buradan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na, Sağlık Bakanlığı’na, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na, Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne, Karacabey Belediyesi’ne sesleniyoruz.

Gelin görevinizi yapın. Deremizi kirletenleri cezalandırın. Derelerimizi yakın zamana kadar olduğu gibi temiz ve duru akmasını sağlayın. Balık katliamlarına, çevre, doğa katliamlarına izin vermeyin. Bu konuda görevini yapmayan devlet kurumu yetkililerini cezalandırın. Bunları halka duyurun.”