Ülkemizde durum böyle.  Bazı geçitlerdeki trafik ışıkları yayalara fırsat tanıyor.  Ama sinyalizasyonu olmayan geçitler de söz konusu.  Bunları kullanmak o kadar da kolay değil.  Araçlar (hele motosikletler) yavaşlamıyor, durmuyor, yayalara yol vermiyor.  Trafik ışıklı kavşaklarda bile çok dikkatli olmak gerekiyor.  Bu, kentlilik kültürü meselesi diyelim, ama başka ülkelerde de böyle bir sıkıntı varmış.  Ne yapmalı?

95fb042f4dedc72731f4740939524749

Yabancı ülke kentlerinde yakınmalar var.  “Saygı kalmadı…  Terbiye kalmadı…  Kimse kimseyi umursamıyor…  Birlikte yaşama kültürü gitti, bitti…” deniyor.  Bir anne “4 yaşındaki oğlum caddede karşıya geçmek isteyince kollarını kaldırıyor ve ‘Dur!’ diye ciyak ciyak bağırıyor.” diye yakınıyor.  Bir mağaza sahibi “Gözümün önünde, kadının biri çocuk arabasıyla geçmek isterken neredeyse bir arabanın altında kalacaktı.” diye anlatıyor sahneyi.  Hem de Paris’in göbeğinde.  Paris ki, araç sahiplerinin çoğunun hayli saygılı olduğu bir kent.

Yapılmış bazı bilimsel çalışmalar bu gözlemleri tamamen doğruluyor.  Doğru da, yaya geçitlerindeki ölümler ya da kaza geçirmeler devam edip duruyor.  Şimdi çoğu kişi en azından okulların olduğu bölgelerde okula geliş ve okuldan çıkış saatlerinde mutlaka trafik polisi görevlendirilsin istemekteler.

Başka bir Fransız kentinde ise radarlar girmiş devreye.  Bu sistem yayaları izliyor.  Karşıya geçmek isteyenler olunca devreye giriyor ve sürücülerin ne yaptığını kaydediyor.  Araç yavaşlamadı mı, durmadı mı, plakayı kaydediyor.  Sonucu 135 avro ceza ve ehliyet için bir uyarı.  Bu sistem Kanada’da, Montreal’de denenmiş ve olumlu sonuç vermiş.

Gidelim başka bir ülkeye: İzlanda’ya.  Orada denenmekte olan uygulamayı anlamanın en iyi yolu aşağıdaki fotoğrafa göz atmak.

İzlanda’da Ísafjörður adlı kentteyiz.  Resimde bir yaya geçidi var.  Ancak öyle görünüyor ki, yol tıkanmış, kesilmiş.  Araçların önüne 7 tane kocaman beton blok konulmuş.  Ya da gibi duruyor.  Yere işlenmiş görüntü böyle.  Buraya gelen sürücü gözlerine inanamıyor ve “Aman!” diye frene basıyor.  Karşıdan karşıya geçen yaya olmasa bile!  Zamanla bunun bir numara olduğunu anlasa bile!  Görüntü sürücüye görevini, konumunu anımsatıyor.  Terbiye etme meselesi.

Bu yaklaşımın başarıyla denendiği ilk yer Hindistan’ın 6 milyonluk kenti Ahmedabad.  Burada girişim çok başarılı olmuş, yaya geçidi kaza ve ölümleri hayli azalmış.

KAYNAK : Atila Alpöge – Devrim Alpöge, Ekogazete, 1.10.2017 / Yararlanılan kaynaklar: Le Parisien, 29.9.2017 – Valentin Belleville, Le Parisien. 29.8.2017 – Coralie Garandeau, Le Parisien, 15.8.2017

YAYINA HAZIRLAYAN  : BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ