Bir kamu kurumu olarak Kartal Belediyesi, Türkiye’ye de ilk kez ‘Deprem Erken Uyarı ve Gerçek Zamanlı Yapı Sağlığı İzleme Sistemi’ni kullanmaya başladı.

6a6b7abb2ad6a68df06de6c8e9bf02ce

‘Dönüşümde Kartal Modeli’ ile halkın aşina olduğu dönüşüm olgusuna farklı bir bakış getiren Kartal Belediyesi, bu konuda Başkan Altınok Öz’ün öngörüleri ve Türkiye’de dönüşüm konusundaki sayısız ‘ilk’leri ile çalışmalarına devam ediyor.

Kartal Belediyesi bu çalışmalar kapsamında ilk kez bir kamu kurumu olarak ‘Deprem Erken Uyarı ve Gerçek Zamanlı Yapı Sağlığı İzleme Sistemi’ni kullanmaya başladı.

Yakın Zamanda Yüksek Binalar Deprem Yönetmeliği’ne Girmesi Planlanıyor

Kartal Belediyesi’nin 2013 yılında bitirdiği ve tamamen otomasyon üzerinden güvenlik, ses, kamera, aydınlatma, iklimlendirme ve yangın sistemlerinin kontrol edildiği Akıllı Hizmet Binası’nda kullanılmaya başlanan sistem, belediye binasının 3 farklı noktasına yerleştirildi.

d7464f9ff6550a984d95918205ba5fdc

Sistem, yaşanacak bir depremde belediye binasında bulunan acil durum senaryolarını aktive edecek, ayrıca depremden sonra binanın hasar durumunu tespit ederek binaya giriş yetkisini saniyeler içinde analiz ederek akıllı bina yöneticisine bildirecek.

Bu sistem yıkıcı bir depremde belediye hizmet binasında bulunan insanların güvenli bir şekilde tahliyesini sağlamak amacıyla binadaki kapıların ve turnikelerin otomatik olarak açılmasını sağlayacak, asansörlerin kullanılmasını engelleyecek, yangın, patlama, zehirlenme gibi durumları engellemek amacıyla binaya gelen doğal gazı ana selenoid vanadan kesecek. Panikle kaçmaya çalışan insanlara acil anons sistemi ile bilgilendirme yapılarak izdiham önlenmeye çalışılacak.

Projenin yakın zamanda yüksek binalar deprem yönetmeliğinde olması gereken sistemlerden biri olarak karşımıza çıkması bekleniyor. Kartal Belediyesi Destek Hizmetleri Müdürlüğü tarafından geliştirilerek belediyede uygulamaya konulan sistemin tüm kontrolleri de gerçekleştirildi. Destek Hizmetleri Müdürü Cem Çetin, belediyede uygulamaya konulan sistemi Yıldız Teknik Üniversitesi Elektronik Haberleşme Yüksek Mühendisi Süleyman Tunç ve Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Nur Gülmez Bel ile birlikte kontrol etti.

aaba45c68437dc5c820100e2c6b200f4

Sistem, sarsıntı anında Kandilli Rasathanesi ve AFAD’ın ulusal ağına bağlanıyor

Deprem Erken Uyarı ve Gerçek Zamanlı Yapı Sağlığı İzleme Sistemi, olası bir sarsıntıyı saniyeler öncesinden haber vererek otomasyon sisteminin elektriği, doğal gazı kesmesine imkân vererek asansörlerin belli bir kata alınmasını sağlıyor. Kandilli Rasathanesi ve AFAD’ın ulusal ağına bağlanan sistem veri paylaşımına başladı.

Ayrıca sistem bölgemizde yaşanan depremlerin belediye binasında ne seviyede hissedildiğini ve nasıl bir etki yarattığını, herhangi bir hasara sebep olup olmadığını da sürekli olarak raporluyor.

kartal-belediyesi-nden-depreme-karsi-yeni-bir-uygulama

Konu ile alakalı açıklama yapan Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz: “Kartal Belediyesi olarak deprem konusunda öncü bir belediyecilik faaliyeti göstermekteyiz. Bu projeyle de yine kamunun özel sektöre örnek teşkil edeceği gibi halkımızın can ve mal güvenliği konusundaki sorumluluğumuzu en iyi şekilde yerine getirmekteyiz.

Mühendislik yapılarının sağlığı ve güvenilirliği, bu yapıların sürekli izlenerek olası tehlikeli durumların zamanında tespit edilmesi, gereken önlemlerin zamanında alınması ile sağlanabilir.

Bu kapsamda Kartal Belediyesi olarak merkez binamızda deprem erken uyarı ve yapı sağlığı izleme sistemini hayata geçirdik. Sistem, özelikle fay hattına yakın olmamızdan kaynaklı yaşanacak bir depremde binamızda bulunan acil durum senaryolarını aktive edeceği gibi depremden sonra binanın hasar durumunu tespit ederek binaya giriş yetkisini saniyeler içinde analiz ederek akıllı bina yöneticisine bildirecek.” dedi.

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ün öncülüğünde İstanbul ve Türkiye için örnek bir başarı hikâyesinin altına imza atan Kartal Belediyesi’nin ‘Dönüşümde Kartal Modeli’ ile gerçekleştirdiği ilk’ler şu başlıklar altında incelenebilir.

kartal-belediyesi-nden-depreme-karsi-yeni-bir-uygulama

Türkiye’de İlk Kez Projelerin ‘İnsan’a Etkilerini İrdeleyen SED Raporu Çıkartıldı

Gerçekleştirilmesi planlanan projelerin çevreye olabilecek olumlu ve olumsuz etkilerinin belirlenmesini konu alan ÇED Raporu’nu yeterli görmeyen Kartal Belediyesi, projelerin insana ve yaşama olan etkilerinin de yadsınmaması gerektiği görüşünden yola çıkarak bir belediye olarak Türkiye’de ilk kez SED Raporu’nu çıkardı.

Türkiye’de ilk defa akademisyenler, belediyeler ve mahalle muhtarları için büyük önem arz eden SED (Sosyal Etki Değerlendirme) Raporu Kartal Belediyesi tarafından hazırlatıldı. SED Raporu, projelerin insan yaşam ve sosyal hayat üzerindeki olumsuz etkilerin nasıl minimize edileceğini içeriyor.

Türkiye’deki ilk ve tek ‘Deprem Dönüşüm Müdürlüğü’

Kartal Belediyesi, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek kendi bünyesinde ‘Deprem Dönüşüm ve Yapı Kontrol Müdürlüğü’nü kurdu. Türkiye’de deprem ve yerinde dönüşüm kelimesini kullanan ve uygulamaya sokan ilk belediye olan Kartal Belediyesi, tüm Türkiye’deki belediyeler içerisinde ilk ve tek Deprem Dönüşüm ve Yapı Kontrol Müdürlüğü’ne sahiptir.

Deprem Dönüşüm ve Yapı Kontrol Müdürlüğü, özverili ve uzman ekibiyle vatandaşa en doğru bilgileri vererek dönüşüm sürecinde yanlarında oluyor, hukuki ve teknik danışmanlık hizmeti sunuyor.

0f24123bdbc7229483269f1e6799ef01

Deprem Dönüşüm Sözleşme Taslağı İle Haklar Korunuyor

Vatandaştan gelen talep doğrultusunda belediyenin hukukçu ve teknik ekibiyle birlikte vatandaşların haklarını koruyacak bir sözleşme taslağı hazırlatıldı. Sözleşme taslağı, Kartal Belediyesi resmi internet sitesinde yer almaktadır. Bu taslak, iki tarafın da haklarını koruyan 43 sayfalık bir sözleşmedir.

Depreme Karşı Mahalle ve Site Bilgilendirme Toplantıları

Kartal’da deprem dönüşüm çalışmalarına, toplu yapılaşma alanları olması ve nüfus yoğunluğu barındırması sebebiyle sitelerden başlanıldı.

 

BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ