BÖCEKLERLE DOĞA DOSTU MÜCADELE YAPILMALI!

Yapılan bir araştırmada İsviçreli bilim insanları, dünyanın farklı bölgelerindeki yerel üreticilerden 198 bal örneği toplayarak onları analiz ettiler. Bu balların %75’inde neonikotinoid adı verilen böcek ilaçlarının kalıntılarına rastlandı. Science’ın makalesine göre yakın zamanda yapılan saha çalışmaları, neonikotinoidlerin arazilerde yaygın olarak bulunduğunu ortaya koyuyor.

 

 

Bal örneklerinde tespit edilen pestisit kalıntıları, insan sağlığı için kabul edilen tehlike sınırın altında ve araştırmacılar, bu kalıntı miktarının muhtemelen insan sağlığına zarar vermeyeceğini düşünüyor. Ama arılar için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Neonikotinoid başta olmak üzere böcek laçları, arıların yaşamını çok ciddi şekilde tehdit ediyor. Böcek ilaçları ve diğer birçok pestisit arılarda Koloni Çöküş Sendromu adı verilen ölümlere neden oluyor.

Arılar, doğrudan bu ilaçlara maruz kalarak, ilaçlanmış bitkilere konarak, bu bitkilerden nektar, polen ya da su toplayarak, ilaçlar nedeniyle kirlenmiş su kaynaklarını kullanarak bu ilaçlardan etkileniyorlar.

Böceklerle doğa dostu mücadele yapılmalı!

Neonikotinoid gibi zehirli ilaçları kullanmak yerine, doğal formüllerle böcekleri uzaklaştırabilirsiniz.

Bitkiler için ev yapımı doğal böcek ilaçlarını buradan okuyabilirsiniz: http://www.bugday.org/blog/bitkiler-icin-ev-yapimi-dogal-bocek-ilaclari/

KAYNAK : http://www.bugday.org/blog/boceklerle-doga-dostu-mucadele-yapilmali/

YAYINA HAZIRLAYAN : BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ

Lütfen beğenin ve paylaşın

Author: BÜLENT ÖZGEN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu sitedeki yazı ve görseller, kaynak belirtilmek koşuluyla izin almadan kullanılabilir.
top