TABİAT TURİZMİ UYGULAMALARI İÇİN TEMA VAKFI İLE TOPLANTI YAPILDI…

Doğa Koruma ve Milli Parklar(DKMP) Genel Müdürü Nurettin Taş ve beraberindeki heyet, genel müdürlükçe yürütülen tabiat turizmi uygulama çalışmaları kapsamında İstanbul’da Tema Vakfı tarafından düzenlenen toplantıda TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, TEMA Vakfı Genel Müdürü Oben Akyol ve  TEMA Vakfı  Genel Müdür Yardımcısı Hikmet Öztürk ile görüştü.

 

 

Toplantıda genel müdürlük tarafından  yürütülen tabiat turizmi çalışmalarını anlatan bir sunum yapılarak ,TEMA Vakfı yapılan çalışmalar hakkında bilgilendirildi.

Yapılan sunumda DKMP Genel Müdürlüğünce yapılacak tabiat turizmi uygulamaları ve faaliyetlerine altlık oluşturması açısından pilot bölge seçilen Gümüşhane ili örneğinden bahsedilerek Gümüşhane ilinde yapılacak olan tabiat yürüyüşü, bisiklet, dağ bisikleti, dağcılık, jeep ve foto safari, tarih ve kültür rotaları gibi ekoturizm ve alternatif turizm faaliyetlerinin uygulama kuralları, kriterleri ve maliyetlerinin belirlendiği ifade edildi. Gümüşhane örneğinin ardından  tabiat turizmine konu olan diğer alanlar hakkında bilgiler paylaşıldı.

 

 

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile TEMA Vakfı’nın asıl faaliyetlerinin tabiatı koruma maksatlı olduğu ve bu kapsamda yapılacak bütün çalışmalarda iş birliği yapılması, her iki kurumun da ortaklaşa yapabileceği bir ekoköy uygulamasının hayata geçirilebileceği, arberatum, herbaryum  gibi alanların yapılması konusunda birlikte çalışılabileceği kanaatine varılan toplantıda ilaveten DKMP Genel Müdürlüğünce yürütülen biyoçeşitlilik çalışmaları hakkında da bilgiler aktarıldı

 

 

KAYNAK : Orman ve Su İşleri Bakanlığı

YAYINA HAZIRLAYAN: BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ

 

Lütfen beğenin ve paylaşın

Author: BÜLENT ÖZGEN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu sitedeki yazı ve görseller, kaynak belirtilmek koşuluyla izin almadan kullanılabilir.
top