KÜRESEL FOSFOR KİRLİLİĞİ

Mekonnen ve Hoesktra adlı bilimcilerin,Ocak 2018’de Water Resources adlı dergide  yayımladıkları bulgular,dünyanın tatlı su ekosistemlerinin alarm verdiğini ortaya koyuyor.Dünyanın tatlı su kaynaklarının  yüzde %38’i hali hazırda aşırı fosfor zenginliği nedeniyle toksik alg patlamaları tehditi altında.Alg patlamalarının tehditi altında.

 

 

 

Dünyada atmosferdeki fosfor (P) miktarı oldukça az; çoğunlukla mineral halinde karalarda bulunur,çözünme  ve parçalanma yoluyla okyanuslara kadar ulaşabilir. Toprakta bitkilerin kullanacağıfosfor iktarı da kısıtlı;  zira çözneyen bir bicimde kayalarda hapsolmuş durumda.Toprakta fosfor eksikliğini gidermek için endüstri kaynaklı gübreler bitki beslemede kullanılır.Bitkiler o yıl içerisinde verilen fosforu tüketirken kalanı “artık fosfor” olarak toprakta  birikir.

“Artık fosfor”  az bir kısmı fosfat biçimde suda çözünürken bunun yüzde 70-95’lik kısmı granül biçimde tatlı su kaynakları ve okyanusa ulaşır.Sanayi  ve evsel kaynaklı atıklar da fosfor içeriği açısından zengindir.

Kanalizasyon,tarım,endüstri gibi fosfor kaynaklarının dünya ekosistemlerine oluşturduğu baskıyı takip eden bilimciler,2002-2012 yılları arasında yılda 1.47 gigaton fosforun evsel kullanım,endüstri ve zirai kaynaklı oluştuğunu ve tatlı sulara karıştığını hesaplıyor.

Endüstri ve evsel kullanım kaynaklı fosfor küresel kirliliğin  yüzde 58’ini oluştururken onu yüzde 38 ile zirai faaliyetler takip ediyor.Dünyayı ençok kirleten uluslardaysa birinciliği yüzde 30 ile Çin elinde bulundururken onu yüzde 8 ile Hindistan  ve yüzde  7 ile ABD takip ediyor.

KAYNAK : MAGMA DERGİSİ

YAYINA HAZIRLAYAN : BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ

 

Lütfen beğenin ve paylaşın

Author: BÜLENT ÖZGEN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu sitedeki yazı ve görseller, kaynak belirtilmek koşuluyla izin almadan kullanılabilir.
top