KÜRESEL ENERJİ DENKLEMİNDE 2018 İLK ÇEYREK DOĞU AKDENİZ GÖRÜNÜMÜ

BP 20 Şubat 2018 de   Küresel enerji dönüşümünü 2040’a kadar biçimlendiren güçleri ve bu dönüşüm kapsamındaki belirsizlikleri ele alan ve analizlerin önemli bir kısmının “Gelişen Dönüşüm” senaryosuna dayandırıldığı  Görünüm raporunu yayınladı. Rapora göre  küresel çaptaki doğal gaz talebinin büyük artış gösterdiğine ve kömürü geride bırakarak dünyanın ikinci en büyük enerji kaynağı olacağına dikkat çekilirken, petrol ve doğal gazın dünya enerjisinin yarısından fazlasını oluşturmasının beklendiği açıklandı. Rapor bize çok yakın bir coğrafyadaki kaynakları neden bu denli olduğuna / olacağına  da dolaylı olarak ışık tutmakta.

 

 

Türkiye’nin çok yönlü bir denge politikası izlemesini gerektiren bir coğrafya olacak bu makalenin mercek altına aldığı bölge  O’nun adı “DOĞU AKDENİZ”. Stratejik açıdan bakıldığında Tunus’ta Bon Burnu ile başlayıp  Sicilya adasının Batı ucundaki Lilibeo Burnu arasında oluşturulan hattın doğusunda kalan bölge olarak tarif edilen ve , Türkiye’den başlayarak saat yönünde , Doğu Akdeniz, Suriye, Lübnan, İsrail, Filistin, Mısır, Libya, Tunus, İtalya, Slovenya, Hırvatistan, Bosna-Hersek, Karadağ, Arnavutluk ve Yunanistan kıyıları ile çevrelenen üç kıta ve  pek çok çeşitli kültürlerin birleşim noktasında bulunan Doğu Akdeniz , Orta Doğu gibi dünya üzerinde ispatlanmış enerji kaynaklarının yarısından fazlasını içeren bölgeyi ve Uzak Doğu ile Avrupa arasındaki bağlantıyı sağlayan Süveyş Kanalı’nı doğrudan denetim altında tutabilecek bir biçimde konuşlanmış olmasıyla Dnya Enerji Gündeminin en dikkat çekici coğrafyalarından biridir.

Doğu Akdeniz’in Kıbrıs Adası ve İsrail’deki Tamar ve de Leviathan Bölgelerinde keşfedilen büyük ölçekli hidrokarbon  kaynakları 2009 senesinden bu yana hem  bölge ülkelerinin hem de bu coğrafyaya ilgi gösteren bölge dışı aktörlerin odağında olmayı sürdürüyor.  Israil, Mısır, Ürdün, Lübnan, Sudi Arabistan Rusya ile Fransa Birleşik Krallık,  ABD sözkonusu kaynaklara ilişkin iştahı olan ülkelerin başında geliyor.

 

 

 

Güney Kıbrıs, Yunanistan, İsrail ve İtalya’nın yetkili bakanlarının 3 Nisan 2017 tarihli  toplantıda, Doğu Akdeniz bölgesinden Avrupa’ya gaz arzını öngören Doğu Akdeniz EastMed boru hattı projesi kapsamında 2017 yılı sonuna kadar anlaşma imzalanmasının kararlaştırıldığı haber verildi. Kıbrıs Postasına göre , Simerini gazetesi “2017 Sonuna Kadar Anlaşma Memorandumu” başlığıyla verdiği haberinde, Güney Kıbrıs, Yunanistan, İsrail ve İtalya’nın enerji bakanları ile Avrupa Birliği Enerji ve İklim Komiseri’nin 3 Nisan 2017 tarihli  İsrail’deki toplantıda, AB’ye alternatif enerji kaynakları sunacak stratejik öneme sahip bir projenin hayata geçirilmesinde önemli bir adım atıldığını yazdı

. lk kez böyle bir projenin hayata geçirileceğini yazan gazete, dünyadaki en uzun denizaltı boru hattının olacağını kaydetti.Haberinde bazı noktalarda derinliğin 3 kilometreye kadar ineceğine dikkat çeken gazete, herhangi bir askeri denizaltı bu derinliğe ulaşamayacağından, doğalgaz naklinde güvenliğin sağlanmış olacağını belirtti. Söz konusu projenin uzunluk ve derinlikten ötürü teknolojik açıdan, ayrıca gelecek olan doğalgaz Rusya’nın sunduğundan daha pahalı olacağından ekonomik açından birçok kışkırtmalarla karşı karşıya olduğunu da belirten gazete, ancak bunun, enerji kaynaklarının değiştirilmesi ve Moskova’ya bağımlılığın azalması yönünde daha önce yapılmamış gerçekçi alternatif bir öneri olduğunu savundu.

KAYNAK : https://www.enerjigazetesi.ist/kuresel-enerji-denkleminde-2018-ilk-ceyrek-dogu-akdeniz-gorunumu/?utm_source=feedburner&utm_medium=email&utm_campaign=Feed%3A+enerjigazetesi+%28Enerji+Gazetesi+-+G%C3%BCncel+Haber+B%C3%BClteni%29

YAYINA HAZIRLAYAN : BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ

Lütfen beğenin ve paylaşın

Author: SEZGİN AKKOYUN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu sitedeki yazı ve görseller, kaynak belirtilmek koşuluyla izin almadan kullanılabilir.
top