AKŞAM YEMEĞİNDE SEBZE Mİ GEREKİYOR? ÇIKIN DAMA TOPLAYIN!

Başka bir deyişle, günlük sebzenin çok uzaklardaki bir tarladan ya da bahçeden gelmesi artık pek gerekmiyor.  Binanızın damını, terasını tarlaya dönüştürebilirsiniz.  Nitekim Paris’in içindeki yeni bir mimarlık projesi 60.000 metre karelik alana 900 konut ve sayısız işyeri konduruyor.  Ayrıca damlarda 7.000 metre karelik ekim alanları gerçekleştiriyor.  Hedef yılda en az 50 ton ürün elde etmek.

 

 

Projenin damlarında seralar bile bulunacak.  Hatta elektronik yöntemle kontrollü sulama ve ısıtma yapılacak.  Kimyasal ilaçlama kesinlikle söz konusu olmayacak.  Amaçlardan biri kente daha fazla yeşillik getirmek.

Yakın zamanlara kadar burada, kentin 18’inci bölgesinde, demiryollarının büyük tren deposu yer almaktaydı.  Demiryolları bu alanı boşaltınca Paris belediyesi bir yarışma düzenledi.  Jüri ödülü damı yeşilli, tarlalı bu projeye verdi.  Yapım gelecek günlerde başlayacak.

Aslında, ‘kentsel tarım’ diye adlandırılan bu tür girişimler Fransa’da son 4-5 yıl içinde hızla gelişmeye başlamış durumda.  Damlarda olduğu gibi, terk edilmiş hangarlarda, garajlarda, tünellerde ya da binaların altındaki geniş alanlarda benzeri uygulamalar görülüyor.  Hatta balık yetiştirenler de var.

 

 

İki yıl önce de Kentsel Tarım Derneği kurulmuş.  Şu anda 85 kuruluş üye bu derneğe.  Kentsel tarım alanında profesyonel olarak çalışan 1.600 kişi var.  Ülkenin tamamında bu tür alan 45 hektarı bulmuş.  Bunun 15 hektarı Paris’te işleyen büyüklü küçüklü 74 girişimden oluşuyor; yıllık üretim miktarları ise şöyle: 500 ton sebze, meyve…  100 kilo kadar bal…  3 ton balık…  8.000 litre bira.  Belediyedeki sorumlular kent dam ve teraslarında 80 hektara varan tarımsal alan gerçekleştirme şansı olduğunu belirtiyorlar.

Tabii bu tür projelerin kararını almada, bunları gerçekleştirip işletmede bazı sorunlar ve zorluklar var.  Kimi girişimlerin fazla devam edemediği de gözleniyor.  Daha da önemlisi böyle bir yöntemle kentleri tamamen beslemek mümkün değil.  Fransa’da yürütülmüş olan ciddi bir etüt kentsel tarımın bir kentteki gereksinimin, ortama olarak, ancak %3’ünü karşılayabileceğini gösteriyor.

 

 

 

KAYNAK : https://ekogazete.wordpress.com/2018/03/31/aksam-yemeginde-sebze-mi-gerekiyor-cikin-dama-toplayin/Atila Alpöge, Ekogazete, 31.3.2018 / Yararlanılan kaynak: Audrey Garric, Le Monde, 30.3.2018

YAYINA HAZIRLAYAN : BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ

Lütfen beğenin ve paylaşın

Author: SEZGİN AKKOYUN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu sitedeki yazı ve görseller, kaynak belirtilmek koşuluyla izin almadan kullanılabilir.
top