TEMA VAKFI “TÜRKİYE SU VARLIKLARINA YÖNELİK SU VARLIKLARINA TEHDİT HARİTASI”NI AÇIKLADI.

TEMA Vakfı, Dünya Su Günü’nde gönüllü temsilcilerinin katkılarıyla hazırladığı “Türkiye Su Varlıklarına Yönelik Tehditler Haritası”nı açıkladı.

SuTehditleriHaritasi    

 

Yukarıdaki linki yani “Su Tehditleri Haritası”nın üzerini tıkladığınız zaman karşınıza  harita çıkacaktır.İmeci istediğiniz noktaya götürüp tıkladığınız zaman su tehditinin ayrıntılarını göreceksiniz.

Örneğin Küçükçekmece Gölü’nü tıkladığızda, su varlığının niteliğine yönelik bir tehdit olduğunu, göl kirlenmesi yaşandığı ve bunun da endüstriyel faaliyetler nedeniyle olduğu görülüyor.TEMA Vakfı, şu ana kadar 33 ilde 59 su varlığına dair tehdit belirledi.

    Nitelik, miktar, erişim kategorisi

   Tablo 1: Rapor edilen tehditlerin İllere öre dağılımı

 

 

Su varlıklarına yönelik tehditler su varlığının niteliğine, miktarına ve su varlığına erişime yönelik tehditler olmak üzere temel olarak üç ana başlık altında değerlendirildi. Bir su kaynağında birden fazla tehdit olduğu durumlar da saptandı.

Kirlenme, kuruma

 

TEMA Vakfı’nın hazırladığı güncel haritaya göre, aralarında akarsu ve göl kirlenmesi ile biyoçeşitlilikte azalmanın da olduğu su varlığının niteliğine yönelik 35 tehdit kayıt altına alınırken, akarsu ve göl kuruması ile yer altı sularının tükenmesini içeren su varlığının miktarına yönelik 29 tehdit saptandı.

Su varlığına erişime engel olacak baraj ve HES kaynaklı sorunların yanısıra sağlıklı içme suyuna erişime dair sorunlar içeren de 4 tehdit kaydedildi.

 

 

TEMA Vakfı önümüzdeki dönemde temsilci ve gönüllülerinin katkıları ile haritayı güncelleyerek genişletmeye devam edecek. (NV)

Su fakiri olacak

 

KAYNAK : http://sertifika.tema.org.tr/_Ki/SuTehditleriHaritasi/Nilay VARDAR

YAYINA HAZIRLAYAN : BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ

 

Lütfen beğenin ve paylaşın

Author: SEZGİN AKKOYUN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu sitedeki yazı ve görseller, kaynak belirtilmek koşuluyla izin almadan kullanılabilir.
top