MİLLİ BOTANİK BAHÇESİNDE YÜZLERCE AĞAÇ KESİLDİ

Tarım Bakanlığı’nın 350 milyon lira harcayarak kurduğu Milli Botanik Bahçesi’nde yüzlerce çam ağacı kesildi. 2 bin 500 dekarlık botanik bahçesinin 10 dekarlık kısmında yapılan ağaç kıyımı, “arazi tahsis mi edilecek?” sorusunu akıllara getirdi.Ankara’da Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 350 milyon lira harcanarak oluşturulan Türkiye’nin ilk Milli Botanik Bahçesi’nde yüzlerce çam ağacının kesilmesi tepki çekti.

 

 

 

31 Ekim 2013’te dönemin bakanları Hayati Yazıcı, Mehdi Eker ve Veysel Eroğlu’nun da katıldığı törenle açılan botanik bahçesindeki ağaç kıyımıyla ilgili Ziraat Mühendisleri Odası’nca yapılan açıklamada, “Ülkemiz için önemli bir proje olan alandaki ağaçların kesilmiş olması, akıllara öncelikle kesilme nedeni ve kesilme emrini kimin verdiği sorularını getirmektedir. Akla gelen bir başka soru ise 350 milyon lira bütçesi olan projeden vaz mı geçildiğidir? Böyle bir durumda bugüne kadar yapılan masraflarla ilgili sorumluların hesap vermesi gerekecektir.

Akla gelen diğer bir soru ise ağaçların kesildiği alanın başka bir kuruma hizmet binası veya başka bir yapılaşma için tahsis edilmiş olmasıdır. Başka bir kuruma tahsis yapılmış olması durumunda, bu kurumun ihtiyacının, ağaçların acımasızca kesilmesini gerektirecek hangi ‘üstün milli’ bir ihtiyaç olduğu konusunda kamuoyunu tatmin edecek bir bilgilendirmenin yapılması olacaktır” denildi.

 

ZMO’DAN AĞAÇ KIYIMINA TEPKİ: ‘KESME EMRİNİ KİM VERDİ?

Bahçe içerisindeki 10 dekarlık bölümde yer alan ve 10 yaşından büyük olduğu belirtilen yüzlerce çam ağacının kesilmesine tepki gösteren Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO), “Ülkemiz için önemli bir proje olan alandaki ağaçların kesilmiş olması, akıllara öncelikle kesilme nedeni ve kesilme emrini kimin verdiği sorularını getirmektedir. Kesilme nedeni, en iyi niyetle alana farklı bir bitkilendirme yapılmak istenmesi dahi olsa, yetişmeleri ve bakımları için önemli bir harcama ve emek harcanmış ağaçların başka bir alana nakledilmesinin düşünülmemesine tatmin edici bir cevap bulmak mümkün değildir” açıklamasında bulundu.

AĞAÇLARIN KESİLDİĞİ ALAN YAPILAŞMAYA MI AÇILACAK?

Milli Botanik Bahçesi’ndeki ağaçların kesilmesinin, “350 milyon lira bütçesi olan projeden vaz mı geçildi?” sorusunu da akıllara getirdiğine işaret edilen ZMO açıklamasında, “Böyle bir durumda bugüne kadar yapılan masraflarla ilgili sorumluların hesap vermesi gerekecektir. Akla gelen diğer bir soru ise ağaçların kesildiği alanın başka bir kuruma hizmet binası veya başka bir yapılaşma için tahsis edilmiş olmasıdır.

 

 

Bu durumda Avrupa’nın ikinci büyük botanik bahçesi olması düşünülen Türkiye Milli Botanik Bahçesi’nin bütünselliğinin olumsuz yönde etkileneceği, hedeflenen amacın bundan olumsuz etkileneceğidir. Başka bir kuruma tahsis yapılmış olması durumunda, bu kurumun ihtiyacının ‘Türkiye Milli Botanik Bahçesi’ndeki ağaçların acımasızca kesilmesini gerektirecek hangi ‘üstün milli’ bir ihtiyaç olduğu konusunda kamuoyunu tatmin edecek bir bilgilendirmenin yapılması olacaktır” ifadelerine yer verildi.

Milli Botanik Bahçesi, Türkiye’nin 4 binin üzerindeki endemik bitki türü için koruma, kayıt altına alma, sergileme ve yaşam alanı halinde parka dönüştürme hedefi doğrultusunda oluşturulmuştu.

 

KAYNAK  : https://www.evrensel.net/haber/349120/milli-botanik-bahcesinde-yuzlerce-agac-kesildi-YUSUF YAVUZ

YAYINA HAZIRLAYAN : BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ

Lütfen beğenin ve paylaşın

Author: SEZGİN AKKOYUN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu sitedeki yazı ve görseller, kaynak belirtilmek koşuluyla izin almadan kullanılabilir.
top