MUDURNU İLE BİRLİKTE TÜRKİYE’DEKİ ‘SAKİN ŞEHİRLERİN’ SAYISI 15’E YÜKSELDİ

Hem tarihî dokusunu, hem de doğal yapısını korumayı başarabilmiş, insanların sosyalleşmesine önem veren, yenilenebilir enerji ve teknolojik kaynakları en iyi şekilde kullanan “sakin şehirlerin” arasına geçtiğimiz günlerde Mudurnu da katıldı.

 

 

 

1999 yılında Greve in Chianti’nin belediye başkanı Paolo Saturnini’nin yaşam kalitesini yükseltmek amacıyla kentlerin kendilerini değerlendirmelerini ve farklı bir kalkınma modeli ortaya koymaları fikriyle gelişen “Citta Slow” hareketi, Türkiye’nin ilk sakin şehri İzmir’in Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer’in uygulamaları ile tanındı.

Cittaslow hareketi, Slow Food felsefesini kentsel boyuta taşımayı amaçlıyor ve bu yönde 70 kriter uyguluyor. Bu kriterlerin arasında nüfusunun 50.000 altında olması, çevre, altyapı, sosyal uyum ve kentsel yaşam kalitesini ele alan politikaları uygulaması gerekiyor.

 

                 Mudurnu evleri kendine özgü bir tasarıma sahip

Doğasına, esnafına, kültürüne, tarihine, yemeklerine, ürünlerine odaklanarak bir kalkınma politikası uygulayan bu şehirler aynı zamanda adil ve temiz gıdadan engellilere yönelik mimari engellerin kaldırılmasına, enerji tasarrufundan ve atıkların ayrıştırılmasına, bisiklet yol ve park yerlerinden hava ve su temizliğine kadar geniş kriterleri ele alıyor.

 

Mudurnulu esnafların tabelaları da dikkat çekiyor. Fotoğraf: Kuvvetli Tabanlar

Şehirler uluslararası komitenin ve bilim kurullarının incelemesi sonrasında kriterlerden %50’inin üzerinde puan alırlarsa bir sonraki Citta Slow toplantısında Sakin Şehir ünvanını almaya hal kazanıyor.

Muğla’da Akyaka mahallesi, Isparta’da Eğirdir ve Yalvaç, Sinop’da Gerze, Çanakkale’de Gökçeada, Şanlıurfa’da Halfeti, Ordu’da Perşembe, Artvin’de Şavşat, İzmir’de Seferihisar, Sakarya’da Taraklı, Erzurum’da Uzundere, Kırklareli’de Vize, Aydın’da Yenipazar ve Bolu’da Göynük ve şimdi de Mudurnu olmak üzere Türkiye’nin sakin şehirlerinin sayısı 15’e çıktı.

 

Konu ile ilgili bir açıklamada bulunan Mudurnu Belediye Başkanı Mehmet İnegöl, “Yaklaşık 1,5 yıldır ciddi emekler ortaya koyduğumuz bir işin ilk ayağının başarıyla neticelenmiş olmasından dolayı mutluyuz. Sakin şehirler ağına dahil olmak bizim için oldukça prestijli bir unvan. İnsanlarımızın hayatını kaliteli hale getirmek, kültürümüzden ve geleneklerimizden uzaklaşmadan kazanmış olduğumuz unvanı yaşatmak ve bizden sonraki nesillere aktarmak hedeflerimizin başında gelmektedir” dedi.

Kaynak : https://www.yesilist.com/mudurnu-ile-beraber-turkiyedeki-sakin-sehirlerin-sayisi-15e-yukseldi/GÖRKEM GÖMEÇ

YAYINA HAZIRLAYAN : BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ

Lütfen beğenin ve paylaşın

Author: SEZGİN AKKOYUN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu sitedeki yazı ve görseller, kaynak belirtilmek koşuluyla izin almadan kullanılabilir.
top