AİRBUS,ROOLS-ROYCE VE SİEMENS’İN ORTAKLIĞI İLE ELEKTRİKLİ UÇUŞ

Elektrifikasyon esnek yapısı ile uçakların çoklu motor sistemlerine uyum sağlayamak için oldukça elverişli. “E-Fan X” olarak adlandırılan yeni nesil hibrit uçak modelinde de elektrifikasyonun bu avantajından yararlanılmış. Geliştirilen model ile hibrit uçak, dört gaz türbini motorlarından biri, 2MW’lık elektrikli motor ile değiştirilmiş bir sisteme sahip olacak.

Bu sistemin güvernirliliğinin kanıtlanmasıyla ve pil maliyetlerinin de yeterli oranda düşmesiyle, ikinci bir gaz türbinin başka bir 2MW motorla değiştirilmesi hedefleniyor. “Bugüne kadar ki en büyük elektrifikasyon çabası” olarak nitelendirilen proje, hibrit olmasının ötesinde, ileri aşamalarda dört gaz türbinin tamamının da elektrikli motorlarla değiştirilmesi hedefi ile oldukça önem arz ediyor.

Günümüzde elektrikli hibrit çalıştırıcı gücü, havacılığın geleceği için zorlayıcı bir teknoloji olarak görülüyor. E-Genius, E-Star dahil olmak üzere Cri-Cri’den başlayarak, E-Fan 1.2 ve Siemens ile yapılan E- Aircraft Systems House işbirliği de dahil olmak üzere güvenli, verimli ve uygun maliyetli hibrit ticari uçakların önü açılmış durumda. Airbus, Rolls-Royce ve Siemens’in geliştireceği, E-Fan X modeli de, elektrikli uçuş geleceğinin daha da öngörülebilir hale gelmesine oldukça katkıda bulunacak.

Şirketlerin bu çabalarına bakılacak olursa, Avrupa Komisyonu’nun %75 oranında karbondioksit, %90 oranında Nitrik Oksit ve %65 oranında da gürültü azaltımını kapsayan Flightpath 2050 Havacılık Vizyon’nunun bu temiz ve ucuz uçuş proje geliştirmeleri için en büyük motivasyonu oluşturduğu görülüyor.

https://www.treehugger.com/aviation/new-hybrid-plane-will-gradually-go-all-electric-battery-costs-drop.html

Lütfen beğenin ve paylaşın

Author: SEZGİN AKKOYUN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu sitedeki yazı ve görseller, kaynak belirtilmek koşuluyla izin almadan kullanılabilir.
top