GÜNEŞ ENERJİSİ FUKUŞİMA’YA HAYAT GETİRİYOR

2011 yılındaki Tōhoku depremi ve tsunamisi sonrasında yaşanan Fukuşima felaketi ile birlikte nükleer enerji faaliyetlerinden vazgeçmeye başlayan Japonya’da güneş enerjisi, hayati bir rol oynamaya devam ediyor.Infini Group’un Fukuşima’daki 120 MW’lık yeni güneş paneli tesisi yüksek enerji üretim kapasitesinin yanı sıra bölgenin 2011 yılından sonraki yıkılan sosyal dokusunuda onarmaya yardım etti.

 

 

Yaşadığı felaketten sonra hayalet şehire dönen Fukuşima’nın bazı bölgeleri 2015 yılından beri yeniden yerleşime açıldı ve hatta hükümet teşvikleri de sağlandı. Ancak nüfus hala oldukça seyrek ve yetersiz. Birçok bölgede radyasyon seviyeleri kabul edilebilir güvenlik seviyeleri dahilinde ölçülmesine rağmen halk arasındaki yerleşmiş korku onları evlerine dönmekten alıkoyuyor. Bu nedenle insanları Fukuşima’ya çekebilmek uzun vadeli zaman alan, ve oldukça sabır gerektiren bi süreç. Tabiki bunlarla birlikte insalara güvence ve iş olanaklarının da sağlanması gerekiyor.

Infini Group tarafından inşaa edilen, 120 MW kapasiteli ve 80 tam zamanlı çalışanı olan güneş enerjisi üretim modülü bölgede yeniden yerleşime öncülük etmeye başlamış. Infini Group’tan sonra başka şirketlerde bölgede faaliyetlere başlamışlar.

Sadece Fukuşima’dan insanları istihdam ettirmek ve bölgedeki halkın yaşam koşullarını iyileştirmek istyen Infini Group, bölgede faaliyetlerini arttıtrarak şu anda ki kurulu kapasitesini 300MW’a çıkarmayı planlıyor. Ayrıca tesis ileri teknolojiye modülleri ile Enerji Yönetim Sistemini bir araya getirerek konutlara uygun lityum-iyon pil üretmeyi de planlıyor.

 KAYNAK :       https://www.pv-magazine.com/2018/03/10/sunshine-for-fukushima/-http://www.solarbaba.com/gunes-enerjisi-fukusimaya-hayat-getiriyor/

Lütfen beğenin ve paylaşın

Author: SEZGİN AKKOYUN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu sitedeki yazı ve görseller, kaynak belirtilmek koşuluyla izin almadan kullanılabilir.
top