TESLA DEV BATARYASINI ENERJİYİ DEPOLAMAK İÇİN DEVREYE ALDI

Hani rüzgârdan, güneşten, deniz dalgalarından enerji elde etmek deniyor ya! Peki, güneş yoksa, rüzgâr kesilmişse, deniz durgunsa ne olacak? Bu soruda tükenmez kaynaklı enerji yaklaşımının en önemli darboğazı saklı. Şimdilik bunlar petrollü, kömürlü enerjiyle yedekleniyor. Ama bu, yukarıdaki soruya tutarlı bir yanıt değil. Üstelik tükenmez kaynaklılarda çok hızlı ve çekici maliyet düşüşünün yaşandığı bir ortamda.Tesla’nın yeni projesi, dev bataryalar oldu. Tesla, dev bataryasını devreye alarak; büyük projesini taahhüt ettiği zamanda tamamlamayı başardı.

 

 

Fransa’da devlet kontrolündeki enerji kurumu (EDF) önemli bir atılım planlamakta. Kurum daha önce güneş enerjisine yatırım yapmaya başlamıştı. Şimdi ise “Tükenmez kaynaklı yaklaşım sağlam ve büyük adımlarla ilerleyip duruyor.” diye düşünüyor EDF. “Gelecekte enerji sistemini, belki de yüzde yüz, bu tür enerjilerin üzerine oturtacağız. Öyleyse darboğaza bir çözüm getirme durumundayız. Çare dev bataryalar oluşturup bunlarda enerji depolamak. Ve gereken zamanda bunları devreye almak.”

Gerçi günümüzde enerji pillerde, büyüklü küçüklü bataryalarda depolanıyor. Uzun zamandan beri. Evler, işyerleri için düzenler var. Ama bunlar küçük ve sınırlı. EDF’in atılımı bunu ülkenin elektrik şebekesinin tamamına yaymayı hedefliyor. Önümüzdeki 15 yılda 8 milyar avroluk yatırım söz konusu.

Aslında benzeri girişimler 3-4 yıldan beri dünyanın orasında burasında patlak verip durmakta. Bir örnek Avustralya’dan verilebilir. TESLA şirketi bir rüzgâr santralını desteklemek amacıyla böyle bir batarya sistemi oluşturdu; rüzgâr esintisi kesilirse sistem 3 saat boyunca gereken enerjiyi sağlamaya devam ediyor.

Dev Bataryanın Başlangıcı

Elon Musk’ın kurucusu olduğu Tesla, projelerine bir yenisini daha ekleyerek önemli bir başarıya imza atmış oldu. Tesla için önemli bir dönüm noktası olan aynı zamanda  Dünya’nın en büyük lityum iyon pili olma özelliğine sahip bataryalar artık faaliyette.

Güney Avustralya, elektrik enerjisinin çoğunu rüzgar ve güneş enerjisinden elde etmektedir. Geçtiğimiz yıl Eylül 2016’da yaşanan büyük bir fırtına sonucunda; elektriğin 24 saate yakın bir süre kesilmesi üzerine Tesla’nın CEO’su Elon Musk, Dünya’nın en büyük lityum iyon pilini inşa ederek bu sorunu ortadan kaldıracağını belirtti. Elon Musk projeyi 100 gün içerisinde kurmayı hedeflediğini aksi takdirde Avustralya hükümetinden para alınmayacağını dile getirdi.

Dev Bataryaların Önemi

Dev batarya, Güney Avustralya’nın Adelaide şehrinin 230 kilometre kuzeyinde bulunan Jamestown bölgesinde bulunmaktadır. Bu dev bataryaların yaklaşık 10 bin metre kare yer kapladığı bilinmektedir. Piller, Fransız yenilebilir enerji şirketi Neoen tarafından işletilen rüzgar enerji santraline bağlıdır. Enerji, Neoen’in kurmuş olduğu rüzgar enerji tesisinde üretildikten sonra bu dev pillerde depolanacaktır. Bu sayede depolanan elektrik ihtiyaç duyulduğunda rahatlıkla kullanılabilecektir. Dünyada şu ana kadar üretilen en büyük lityum iyon bataryanın kapasitesi 30 megawatt idi. Tesla’nın üretimini yaptığı dev pil ise 100 megawatt kapasiteli olup, karşılaşılan herhangi bir elektrik kesintisi durumunda 30.000 adet konutun elektrik ihtiyacını karşılayabilecek güce sahiptir.

Pillerin öncelikli olarak amacı elektrik kesintisi durumunda bölgenin elektrik ihtiyacını karşılamaktır. Ancak Güney Avustralya’nın var olan elektrik şebekesi yazların çok sıcak geçmesi nedeniyle istenilen verimi gösterememektedir. Bu nedenle bu dev piller mevcut elektrik kaynaklarına ek olarak kullanılarak destek görevi de göreceklerdir

Lityum İyon Pillerin Avantajları Nelerdir?

► Lityum iyon piller yaygın olarak kullanılan uzun ömürlü pillerdir.
► Yeniden doldurulabilen bu pillerin kullanılmadıkları zamanlarda da kaybettikleri enerji miktarları çok azdır.
► Yüksek güçlü deşarj kapasitesine sahiptirler.
► Çabuk şarj edilebilirler.

KAYNAK : https://ekogazete.wordpress.com/2018/04/09/dev-bataryalarla-elektrigi-depolamak/- http://www.elektrikport.com/haber-roportaj/tesla-dev-bataryasini-devreye-aldi/21372#ad-image-0Merve Sever

YAYINA HAZIRLAYAN : BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ
Lütfen beğenin ve paylaşın

Author: SEZGİN AKKOYUN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu sitedeki yazı ve görseller, kaynak belirtilmek koşuluyla izin almadan kullanılabilir.
top