DEPREM SORGULAMA HİZMETİ !

Soyağacı ve mirasın ardından Türkiye’nin yenilenen deprem haritası da elektronik ortama aktarıldı. Oturduğu semtin deprem riskini öğrenmek isteyen vatandaşlar, “https://tdth.afad.gov.tr” adresinden koordinat ve adres bilgilerini girerek, haritanın sol tarafını kullanabildiği taktirde sorgulama  yapılacaktır. Bu uygulama daha çok belediye ve inşaat firmalarına  hitap etmektedir.Vatandaş bu web uygulaması için jeoloji mühendisinin yardımıyla ancak yapabilir ve yönergelerden istifa ederek  gerçekleştirebilir.

 

 

En son 1996 yılında hazırlanan Türkiye’nin deprem tehlike haritası güncellenerek önceki gün Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı. AFAD’ın koordinasyonunda ODTÜ, Boğaziçi, Akdeniz, Çukurova, Sakarya Üniversiteleri ve Maden Tetkik Arama (MTA) Genel Müdürlüğü ile birlikte hazırlanan yeni haritayla, riskdeğerlendirmesi sadece fay hattına göre değil, zemin yapısı da göz önünde bulundurularak yapıldı. Riski belirtmek için kullanılan 1., 2. derece şeklindeki sistem kalktı, yerini Avrupa ve Amerika’da yıllardır uygulanan “ivme” yöntemi aldı.

ADRESİNİ GİR DEPREM RİSKİNİ GÖR

İSTANBUL’DA KIRMIZI ALAN ARTTI

Haritada İstanbul’da tehlikeli yerleri gösteren kırmızı alanlardaki artış dikkat çekti. AFAD Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Orhan Tatar, “Yeni haritada artık yerel zemin koşulları da dikkate alınıyor. Kadıköy, Çamlıca, Beykoz civarında zemin sağlam, çünkü ana kayalar var zemininde ama biraz daha kuzeye çıkılınca Şile civarında daha dayanıksız zeminler söz konusu. Fay hattıyla beraber zemin koşulları da dikkate alındığı zaman renklerde bazı değişiklikler yaşandı” dedi. İstanbul’da 1999 yılında yaşanan depremden sonra, adaların içinden kırılmamış bir hat kaldığına dikkat çeken Tatar, bu hatta en yakın kıyı şeridinin koyu kırmızı renkte gösterildiğini ifade etti.

MAHALLE MAHALLE DEĞERLENDIRME

Yeni deprem haritası dijital ortama taşındı. Mahalle mahalle risk değerlendirmesi yapılmasına imkân tanıyan “Türkiye Deprem Tehlike Haritaları İnteraktif Web Uygulaması” oluşturuldu. Test aşamasındaki uygulamayı kullanmak için ana sayfanın sol üst bölümünde yer alan “raporlama” butonuna tıklamak yeterli. Gereken koordinat bilgileri girildikten sonra, o yerin deprem riski görülebilecek.

 

HESAPLAMALAR OTOMATİK OLACAK

Tatar, yeni deprem haritası ile inşaat mühendislerinin işlerinin kolaylaşacağını belirterek, “Eskiden mühendisler hesaplamaları kendileri yapıyordu. Örneğin 1. ve 2. bölge arasında kalan yerleşim yerlerinde, 1’i baz alınca farklı değerler ortaya çıkıyor, bina maliyetleri artıyordu. Artık hesaplamayı program otomatik olarak yapacak ve tartışmaya yer kalmayacak” dedi. Tatar, yeni düzenleme ile 5 farklı zemin türü ve 4 farklı “ivme değeri” baz alınarak hesaplama yapıldığını vurgulayarak, “Sadece mevcut durum değil, fay hattı aktif mi değil mi, en son ne zaman hasar yapıcı deprem üretmiş, üzerinden ne kadar zaman geçmiş, kayma hızı ne kadar, bütün parametreler üst üste konularak daha sağlıklı hesaplama yapılacak. Yeni harita 3-4 yıllık bir çalışmanın ürünü” diye konuştu.

YÜKSEK BİNALAR İZLENECEK

Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği de güncellendi. Yönetmelik, 1 Ocak 2019 tarihinde yürürlüğe girecek. AFAD, gerekli gördüğü durumlarda, kuvvetli deprem hareketlerinin ölçülmesi amacıyla binalara veya açık alanlara “ivme kayıtçıları” yerleştirebilecek. Yüksekliği 105 metre ve daha fazla olan binalara, “Yapı Sağlığı İzleme Sistemi” kurulması zorunlu hale getirilecek. Gerçek zamanlı kayıt yapacak izleme sisteminin bakımından ve korunmasından yapı sahipleri sorumlu olacak.

 

DEPREM RİSKİ SORGULAMA UYGULAMASI NASIL ÇALIŞIYOR?

Deprem riski sorgulama uygulamasında ortaya çıkan harita şaşırttı.  Yeni haritada artık yerel zemin koşulları da dikkate alınıyor. Kadıköy, Çamlıca, Beykoz civarında zemin sağlam, çünkü ana kayalar var zemininde ama biraz daha kuzeye çıkılınca Şile civarında daha dayanıksız zeminler söz konusu. Fay hattıyla beraber zemin koşulları da dikkate alındığı zaman renklerde bazı değişiklikler yaşandı.

“Türkiye Deprem Tehlike Haritaları İnteraktif Web Uygulaması” oluşturuldu. Test aşamasındaki uygulamayı kullanmak için ana sayfanın sol üst bölümünde yer alan “raporlama” butonuna tıklamak yeterli. Gereken koordinat bilgileri girildikten sonra, o yerin deprem riski görülebilecek.

EV DEPREM DAYANIKLI  MI?

Öncelikli olarak ev alırken veya kiralarken altındaki toprağın yapısına, bölgenin jeolojik özelliklerine ve binanın sağlamlığına dikkat etmek gerekiyor. Bu konuda incelenecek noktalar şöyle sıralanabilir:

– Evin üzerinde bulunduğu toprağın yapısının yumuşak ve kaygan olup olmadığına bakılmalıdır. Meyilli zeminlere özellikle dikkat edilmelidir.

– Belediyelerden evin bulunduğu bölgenin imar planına bakılabilir, zeminin yapısı hakkında bilgi alınabilir. İmar planı dışında kalan bölgelerden ev almak, buralara ev yapmak tehlikelidir.

– Dağ yamaçlarındaki yağmur ve kar toplama alanlarındaki, yamaç kenarındaki ve vadi içlerindeki evler, sel ve çığ tehlikesi altındadır. Depremde bu tür alanlardaki yapılar çok fazla zarar görmekte, deprem sonrası sel ve çığ tehlikesi altında kalarak ikinci bir felakete yol açılmaktadır.  Büyük şehirlerde yapılaşma çok sık olduğundan, evin konumu ilk bakışta anlaşılmayabilir. Bu nedenle evinizin böyle bir alanda olmadığından emin olun.

– 1999 Depreminden sonra çıkartılan yasaya göre yeni yapılan tüm binaların depreme dayanıklı olup olmadığının belgelenmesi amacıyla yapı denetim raporu alması gerekmektedir. Oturduğunuz evin raporu olup olmadığını kontrol ettirin. Bina bu tarihten once yapılmışsa veya raporu yoksa, ilgili birimlerle irtibata geçip binanın sağlam olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Mühendislik şirketleri gerekli incelemeleri ve sağlamlaştırma işlemlerini yapmaktadırlar.

– Yeni alınacak ve kiralanacak evlerde önceden deprem çatlakları olup olmadığına mutlaka bakılmalıdır. Bodrum kata su toplanması ve rutubet olması da binanın sağlam olmadığı konusunda işaretlerden biridir.

– Binada kesilmiş kolonların olup olmadığı kontrol edilmelidir. Depremlerde yıkılan binaların zemin katlarında yer açmak için buralardaki işletmeler tarafından kolonların kesildiği ortaya çıkmıştır.

– Deniz kenarlarındaki yerleşimlerde deprem sonrası büyük dalgaların evleri basması ve denizin yükselmesi tehlikesi bulunmaktadır. Bu da dikkat edilmesi gereken konulardan birisidir.

 

 

BİNA SAĞLAMLIK RAPORU NASIL ALINIR   ?

Şiddetli depremlerde binaların sağlamlığı hayati önem taşıyor. Gelişmiş ülkelerde aynı şiddette depremlerdeki can kaybı azlığının binaların kanun ve yönetmeliklere uygun olarak yapılmış olmasından kaynaklandığını da biliyoruz. Ülkemizde artık sürekli kullandığımız “deprem öldürmez, çürük binalar öldürür” de bu konunun önemini anlatan sözlerden biri.

Binanızın sağlam olup olmadığının kesin kontrolü mutlaka bu konuda yetkili bir mühendislik şirketi tarafından yapılmalıdır. Yukarıdaki bölümde sayılan, göz ile yapılacaklar kontroller de olabilir, ancak kesin sonuç bilimsel yöntemlerle alınmalı ve buna göre gerekiyorsa yine mühendislik şirketi tarafından önerilenler uygulanmalıdır.

KAYNAK : AFAD

YAYINA HAZIRLAYAN: BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ

 

 

Lütfen beğenin ve paylaşın

Author: SEZGİN AKKOYUN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu sitedeki yazı ve görseller, kaynak belirtilmek koşuluyla izin almadan kullanılabilir.
top