BİLİM İNSANLARI TARAFINDAN ŞANS ESERİ GELİŞTİRİLEN ENZİM PET ŞİŞELERİ ÖĞÜTEBİLİYOR

Biliminsanları tarafından geliştirilen yeni bir enzim, polietilen tereftalat adlı plastik ürünleri ya da genel adı ile PET ürünlerini öğütebiliyor. 1940’larda geliştirilen bu ürün şimdilerde milyonlarca ton plastik şişenin ana maddesi. PET şişeler doğada yüzlerce yıl boyunca kalabiliyor ve kara ve deniz kirliliğinin en büyük sebeplerinden birisi.

 

 

İngiltere’de bulunan Portsmouth Üniversitesi ve ABD Enerji Departmanı’na bağlı Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı tarafından yapılan ortak çalışmada keşfedilen enzimin asıl kaynağı 2016’da keşfedilmiş.

Japonya’da atık geri dönüşüm tesislerinde doğal olarak ortaya çıkmış, hatta evrimleşmiş bir biyolojik katalizör olan bu enzim plastiği yiyebilen bakterilerden gelmekte.

 

Geliştirilen enzim modeli

PET plastikleri öğüten ya da parçalayan bu enzime daha sonra uzmanlar bir kaç amino asit kaynağı ekleyerek yapısını değiştirmiş. Bu yeni yapısı ile beraber enzim şans eseri plastikleri daha hızlı öğütmeye başlamış.

Uzmanlar bu durumun enzimin daha iyi bir şekilde geliştirebileceğini gösterdiğini belirtiyor. Enzimler zehir içermeyen, doğada çözünen ve mikroorganizmalar ile büyük oranlarda üretilebilen bir kaynak olduğu için oldukça yüksek bir potansiyele sahip.

Melbourne Üniversitesi’nde kimyasal analist olarak çalışan Dr. Oliver Jones, Reuters’e yaptığı açıklamada, bu enzimin toplumun giderek büyüyen atık problemini en çok kullanılan plastiklerden birini öğüterek azaltabileceğini belirtiyor.

 

Animated GIF - Find & Share on GIPHY

 

Bunun için plastik parçalarının ilk önce daha küçük parçalara ayrılması gerekiyor ama, araştırmayı yapan uzmanlar enzimlerin milyonlarca ton plastik şişeleri öğütebileceğini öne sürüyor.

Bununla beraber akademik çevrelerde bu gelişmelere temkinli yaklaşılması konusunda uyarılar da mevcut. Bu enzimin doğada kullanılması mikroplastik miktarını artırıp, kirliliği daha tehlikeli bir hale getirme riski de taşıyor.

Bu yüzden enzimin, plastiği geri dönüştüren atık merkezlerinde veya fabrikalarda kullanılması ve süreci hızlandırmasına yardımcı olması planlanıyor. Özelikle mekanik olarak geri dönüşüm yapılamayan plastik maddelerin bu enzimle çözülmesi daha da basit bir hale getirilebilir.

Enzimin bulunması kamuoyunu heyecanlandırsa da, Dr. Jones’un da içinde bulunduğu bir çok biliminsanı bu enzimi geliştirmekle beraber, basitçe plastik kullanımını azaltacak önlemler almamız gerektiğini ve bunun basit ama etkili bir çözüm olduğunu belirtiyor.

KAYNAK : https://www.yesilist.com/biliminsanlari-tarafindan-sans-eseri-gelistirilen-enzim-pet-siseleri-ogutebiliyor/GÖRKEM GÖMEÇ

YAYINA HAZIRLAYAN: BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ

Lütfen beğenin ve paylaşın

Author: SEZGİN AKKOYUN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu sitedeki yazı ve görseller, kaynak belirtilmek koşuluyla izin almadan kullanılabilir.
top