GÖRÜNTÜLÜ HABER-KAÇIŞ ADALARI PROJESİ

Kopenhag’da şehrin kalabalık ve gürültüsünden bunalan kentlilerin zaman geçirebilmeleri için şehirden kaçış adaları inşa ediliyor. Copenhagen Islands (Kopenhag Adaları) isimli projenin amacı, insanların denizle olan ilişkisini tekrar yorumlayarak yepyeni bir kamusal alan yaratmak ve iklim değişikliği nedeniyle yükselen deniz sularına dikkat çekmek. 

CPH-Ø1 isimli ilk ada inşa edildi ve eski Kopenhag Limanı’nın olduğu bölgeye bırakıldı. 25 metrekarelik ada yüzücü ve kayakçılar dinlenmesi için yapılmış. Adanın üzerinde 6 metrelik bir ıhlamur ağacı bulunuyor.

                                                                   

Endüstriyel işlevini kaybeden limanda yıllardır su kalitesini iyileştirme ve ıslah çalışmaları yapılıyordu. Bölgenin kentliler tarafından kullanılabilecek kadar temiz hale getirilmesinin ardından Kopenhag Adaları projesi de başlatıldı.

 

Proje kapsamında yeni adalar da inşa edilecek ve her adanın farklı bir işlevi olacak. Üzerinde sauna, sahne, kulübe, midye çiftliği, kafe ve dalış platformu bulunan adalar projeye eklenecek. Adalar taşınabilir olduğundan bir araya getirilip daha geniş kamusal alanlar olarak da kullanılabilecek. Adaların yeri, etkinliklerin ve festivallerin ihtiyacına göre belirlenecek ve düzenlenecek.

KAYNAK : https://www.yesilist.com/kopenhagda-sehirden-kacis-adalari-insa-ediliyor/DENİZ AYTEKİN

YAYINA HAZIRLAYAN : BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ

 

Lütfen beğenin ve paylaşın

Author: SEZGİN AKKOYUN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu sitedeki yazı ve görseller, kaynak belirtilmek koşuluyla izin almadan kullanılabilir.
top