EN BAŞARILI DÜŞÜK KARBONLU KARBON POLİTİKALARI TEK HARİTA DA TOPLANDI

Küresel sıcaklık artışının 2 derecenin altında tutulduğu bir dünyada yaşamak için, dünyanın dört bir yanındaki politika yapıcıların ilham alabilecekleri düşük karbonlu büyüme örneklerine ihtiyaçları var. İklim Grubu da bu görüşten yola çıkarak Under2 Koalisyonunu oluşturan birçok devletin ve bölgenin parlak çalışmalarını gösteren interaktif Under2 Politika Eylem Haritası’nı başlattı.

 

NOT: ALTTAKİ KAREYİ TIKLAYINIZ.

 

Küresel sıcaklık artışını 2 derecenin altında tutmak dünya için hayati bir önem taşıyor. Ancak bu hedefe ulaşmak kolay bir yoldan geçmiyor ve karar vericilerin ilham almaları için düşük karbonlu büyüme örneklerine ihtiyaçları var. Başarıların ve olumlu sonuçların paylaşılması, yolun her adımında bir öğrenme ve gelişim ortamı yaratabilir. İklim Grubu da bu alanda daha çok paylaşım yapılabilmesi adına Under2 Koalisyonu’nu oluşturan birçok devletin ve bölgenin parlak çalışmalarını gösteren interaktif Under2 Politika Eylem Haritası’nı hayata geçirdiğini duyurdu.(https://www.theclimategroup.org/project/policy-action)

Under2 Politika Eylem Haritası, yenilenebilir enerji ve dirençten, temiz taşımacılık ve arazi kullanımına kadar bir dizi konuyu kapsayan, dünyanın dört bir yanından Under2 imzacılarının örnek çalışmalarını içeriyor. Eylem Haritası, iklim hedeflerine ulaşmak için önde gelen devletlerin ve bölgelerin uyguladığı somut ve yenilikçi politikaları, programları ve projelerin görünürlüğünü artırmayı hedefliyor.

Harita, kullanıcılarına iklim eyleminin objektifi üzerinden dünyanın dört bir yanında gezinebilme olanağı sağlıyor. Bu kapsamda, Kaliforniya ve Vermont’un elektrikli araçlara yatırım yapmayı teşvik etmek için yerel işletmelerle yaptıkları işbirliklerini ya da Meksika’daki Querétaro eyaletinin kırsal toplulukları için orman ve tarım arazilerinin yenilenmesinin faydalarını görebilirsiniz. Diğer heyecan verici vaka çalışmalarının yanı sıra, Güney Afrika’da bulunan KwaZulu-Natal bölgesinin kıyıların fiziksel savunmasızlığının değerlendirilmesinin önemini de keşfedebilirsiniz.

Harita aynı zamanda, belirli bir politikaya ilgi duyan yönetimlere, her vaka çalışmasında bulunan iletişim kutusu aracılığıyla o konu hakkında daha fazla bilgi edinmek için eş düzeydeki yetkililerle iletişim kurabilme olanağı da sağlıyor. İklim Grubu, daha fazla başarı öyküsünü bir araya getirerek haritayı büyüteceklerini ve geliştireceklerini belirtiyor ve düşük karbon politikasını uygulayan tüm idari ve bölgesel yönetimleri kendi hikayelerini harita aracılığıyla paylaşmaya davet ediyor.

UNDER2  NEDİR?

Under2 imzacıları dünya lideri iklim politikaları geliştiriyor. Under2 Koalisyonunun Politika Eylemi çalışması, dünya çapında ortalama sıcaklık artışını 2 ° C’nin altında tutmakla tutarlı olan iklim politikalarını geliştirmek ve uygulamak için dünyanın dört bir yanındaki en iddialı devlet ve bölgesel yönetimleri desteklemektedir.

Under2 Coalition’daki devletler, bölgeler ve şehirler temiz enerji geçişine öncülük ediyor. Nasıl yapıldığını görmek için Bölgelere veya kategorilere göre göz atıp Under2 Politikası Eylem Haritanızı keşfedin. 2’nci Politika Eylem Haritası Stiftung Mercator tarafından desteklenmektedir.

Politika Eylem çalışmaları, aynı zamanda öğrenmeyi paylaşmakla ilgilidir. Paylaşılan öğrenim yoluyla, politik adaptasyon sürecini hızlandırabilir ve diğer alanlarda nelerin işe yaradığı ile ilgili farkındalığı arttırarak uygulamayı iyileştirebiliriz. Ayrıca, işbirlikçi ortaklıklara yol açabilecek güçlü hükümetlerarası ilişkiler kurar. Bunu devletten devlete akran öğrenmeyi kolaylaştırarak ve politika yapıcıları temel bilgi ve kaynaklara bağlayarak gerçekleştiriyoruz – daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.

Akran öğrenimi    :  Araştırma ve analiz Akran öğrenimi, deneyimlerin paylaşılması, politikanın değerlendirilmesi ve dünyanın farklı bölgelerindeki devletler, bölgeler ve şehirler arasındaki ortaklıklar geliştirmek için bir platform sağlayan tematik “akran forumları” ve “İnovasyon Laboratuvarları” aracılığıyla gerçekleşir.

Bizim amiral gemisi akran öğrenme girişimi Enerji Geçiş Platformu.Enerji Geçiş Platformu, hükümetleri son derece sanayileşmiş devletlerden ve bölgelerden, birbirlerinin enerji geçiş politikalarından yenilik ve öğrenmelerini desteklemektedir.

Katılımcılar şunlardır: Alberta, Bask Bölgesi, Kaliforniya, Hauts-de-France, Lombardiya, Minnesota, Kuzey Ren-Vestfalya, Silezya, Güney Avustralya, Yukarı Avusturya ve Galler. Geçmiş akran forumları arasında, Enerji Verimliliği Finansman Akran Forumu, Elektrikli Araç Politika İnisiyatifi, Adaptasyon Akran Forumu ve Clean Tech İnovasyon Akran Forumu yer almaktadır. Politika Eylemleri Daha fazla bilgi için – veya bu çalışmanın bir parçası olmak için – iletişim: Evan Juska, ABD Politikası Başkanı, İklim Grubu EJuska@theclimategroup.org

(http://ingilizce-turkce.metinceviri.com/ceviri4/480647-under2-signatories-are-developing-world-leading-climate-policies-the-under2-coalition-s-policy-action)

KAYNAK : https://www.iklimhaber.org/en-basarili-dusuk-karbon-politikalari-tek-haritada-toplandi/

YAYINA HAZIRLAYAN : BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ

Lütfen beğenin ve paylaşın

Author: BÜLENT ÖZGEN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu sitedeki yazı ve görseller, kaynak belirtilmek koşuluyla izin almadan kullanılabilir.
top