TOZLAŞMA İÇİN ROBOT ARI ÜRETİLİYOR !

Yorulmadan, kullandığımız zehirlerden, değişen iklimden etkilenmeden verilen görevi yerine getiren ve insanlara hizmet eden bir polinasyon ordusu. Tanıştıralım, robot arılar.

 

 

İklim değişikliğiyle, pestisitlerle, doğal alanları tahrip ederek zarar verdiğimiz arı nüfusu ve ekosistem için Walmart firmasının çözümü, robot arılar. Walmart, bitkilerin döllenmesini sağlayacak olan tozlaşma dronlarının patentini aldı. Sensörler ve kameralar yardımıyla bitkiler arasında bağımsız hareket edecek olan robot arıların etkili bir tozlaşma yapabilecekleri belirtiliyor.

Walmart, robot arıları kendi tarım alanlarında kullanıp verim ve kalitesini mi artıracak, yoksa satmak için piyasaya mı sürecek, henüz bilinmiyor. Şu an için bilebildiğimiz tek şey, bu teknolojinin, arıların ölümüne neden olan verim/kar ve tüketim odaklı zihniyetin bir devamı olduğu.

Arıların polinasyon sayesinde bulundukları bölgedeki meyve ve sebze üretimini artırdıkları bilinen bir gerçek. Robotlara ihtiyacımız yok, arıları yaşatalım; bahçemize, tarlamıza gerçek kovanlar koyalım!

Hayatımızı sürdürebilmek için robot arılara muhtaç olmak, post-apokaliptik bir senaryoda yaşamak istemiyorsak arıları yaşatmak için bir an önce adım atmalıyız. Arılar için ne yapılabileceğini ve Arıları Yaşatalım projemizin detaylarını buradan görebilirsiniz.

Kaynak:http://www.bugday.org/blog/balarilari-oluyor-yasasin-robot-arilar/ World Economic Forum

YAZIYI HAZIRLAYAN : BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ

Lütfen beğenin ve paylaşın

Author: SEZGİN AKKOYUN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu sitedeki yazı ve görseller, kaynak belirtilmek koşuluyla izin almadan kullanılabilir.
top