AB ARI ÖLÜMLERİNE SEBEP OLAN PESTİSİTLERİN KULLANIMINI YASAKLADI

Bilim, sağduyu ve soyu tehlike altında olan arılar için büyük zafer: Avrupa Birliği arı ölümlerine neden olan pestisitlerin kullanımını yasakladı.

Polen yayan böceklerin sayısındaki azalmayla birebir ilişkilendirilen üç neonikotinik (nikotin benzeri) kimyasalın açık alanlarda kullanımı Avrupa Birliği tarafından yasaklandı. Çevreci gruplar, biliminsanları ve siyasetçilerin uzun süredir arılar ve ekoloji açısından tehdit oluşturduğuna dikkat çektiği kimyasallar; imidacloprid, clothianidin ve thiamethoxam.

Avrupa Gıda Güvenliği Ajansı (Efsa) tarafından bu yıl yayınlanan bir rapor neonikotinik kimyasalların bal arıları ve yabani arılar için ciddi tehdit oluşturduğunu ifade ediyordu. Alınan son kararla Avrupa Birliği’ne üye ülkelerde açık alanlarda bu üç zehirli kimyasalın kullanımı tamamen yasaklanmış oldu.

Sera gibi kapalı tarım alanlarında neonikotinik kimyasal kullanımına ise yasak getirilmedi. Bunun nedeni  ise kapalı alanlarda kullanımda açık alandaki kadar zarar tespit edilmemesi. Biyoçeşitlilik ve gıda üretimi açısından hayati öneme sahip olan arıları zehirleyerek toplu ölümlerine yol açan bu kimyasallar aynı zamanda su ve toprakta da birikerek doğal yaşama zarar veriyor ve polen yayan böceklerle beslenen kuşların da ölümüne sebep oluyor.

KAYNAK : https://www.yesilist.com/avrupa-birligi-ari-olumlerine-sebep-olan-pestisitlerin-kullanimini-yasakladi/DENİZ AYTEKİN

YAYINA HAZIRLAYAN : BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ

Lütfen beğenin ve paylaşın

Author: SEZGİN AKKOYUN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu sitedeki yazı ve görseller, kaynak belirtilmek koşuluyla izin almadan kullanılabilir.
top