ALTINOVA’DA DENİZDEN MADEN ÇIKARILDIĞI TAKTİRDE EKOSİTEMİNİ BOZACAK BİLİMSEL VERİLER

Orhan Kandemir Densan Madencilik tarafından Balıkesir İli, Ayvalık İlçesi, Altınova Mahallesi, deniz açıklarında MİGEM tarafından verilen 3361056 Erişim No’lu IV. Grup, (yeni müracaat )denizde yer alan saha içinde 1608,33 ha alanın 23.66 Ha kısmında Metalik maden Demir cevherinin arama ve çıkarma yapılacağını Balıkesir il Çevre ve Şehircilik Md.lüğünün sitesinde   01.11.2017 tarihinde çed süreceğinin başladığı yayınlanmıştır.

 

 

Mütekiben  çed dosyası hakkında  çed yönetmeliğinin 17 nci maddesi  gereğince  “Çevresel Etki  Değerlendirilmesi Gereklidir “ kararı verilmiştir.

Ayvalık halkına duyurduğum  01.11.2017 tarihinden  itibaren  süratle kamuoyu oluşturulmuş ,çevre derneklerinin  tepkileri ve basın bültenleri ,sosyal medya da, yazılı ve görsel basında yer almıştır. Ayvalık halkında infial uyandıran denizde maden çıkartılması olayı büyük bir tepkiyle karşılanmıştır.

ÜNİVERSİTELERDEN RAPORLAR

Balıkesir İli,Ayvalık ilçesi,Altınova  mahallesi,deniz açıklarında 1608.33 hektarlık alanda  maden aranmasını bilimsel olarak almak incelemek için Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Ayvalık Temsilciliği olarak, üniversitelere  bimer kanalıyla başvurdum. Ege Üniversitesi ve Aksaray Ünv.den  gelen raporlar  da bütün gerçekleri gözönüne serdi.

Ege Ünv.Raporunda; Özetle ; Kum alınırken, bu kum içinde yaşayan bentik organizmalarda jet pombası ile emilecek ve ölümlere yol açabilecektir. Kumun geri bırakılmasının hiçbir önemi yoktur. Bentik canlıların azalması/yok olması ile bu canlılarla beslenen organizmalar besin bulamayacak, hem pelajik  hem de betik canlılar için tür çeşitliliği de etkilenecektir.

Kumların alınıp tekrar bırakılması, denizde bulanıklığa sebep olacaktır. Bunun oluşması ışığın geçirgenliğini ve ışığın denizel ortamda yayılmasına engel olabilecektir.

Aksaray Ünv.;  Kısaca : Özetle ; Ruhsat sahalarında bulunan canlı popülasyonunun varlığı ve işlem sonrası gelişecek değişimler dosyada bulunmamaktadır. Bölgenin hidrojeolojik yapısı, özellikleri işlem sonrası gelişecek değişimler dosyanın diğer bir önemli eksiğidir.

Hazırlanan projenin ruhsat sahası ve çevresi için gerekli risk analizleri yapılmamış, dosyada verilen çevresel riskler ise genel teorik bilgilere dayandırılmıştır. Deniz tabanından alınarak işlenecek malzemenin mühendislik özelliklerinin hiçbirisi belirlenmemiş, işlem sonrasında malzemede oluşacak değişimler tespit edilmemiştir.

İşletme sırasında oluşacak gürültü seviyesinin ve deniz tabanından malzeme çekilmesi sırasında deniz tabanında yaşayan canlıların etkilenmemesi mümkün değildir. Çekilecek malzeme ile birlikte deniz tabanında yaşayan canlılarda seperatörlerin içerisine çekilecek ve ayrıştırılacaktır

Görüldüğü üzere ; Raporlar denizden maden çıkartılması denizin eko-sistemini tamamiyle  bozacağını ifade ederek son derece sakıncalı olduklarını belirtiyorlar. Bu raporu verenler doçent seviyesinde çevre mühendisleri ve Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Hidrojeoloji ABD Başkanıdır. Yani bilim insanlarıdır.

 

 

FİRMANIN GÖRÜŞLERİ VE ESKİ ORTAK  ÇAĞATAY KÖSE’NİN ŞİRKETTEN AYRILIŞI

Firma yetkililerinin düşüncelerine saygı duyarım. Ancak  bilim insanlarının düşünceleri ,firma yetkilileri ile doğal olarak  aynı değil ve bilim insanlarının fikirleri benim için daha önemlidir. Esasında burada sorgulanması gereken  Eski ortak Çağatay KÖSE’nin şirketten neden ayrıldığıdır.

 Çağatay KÖSE;  ALTINOVA denizinden  maden çıkartılması olayında, Kendisi numune aldıkları yere daldığını ,tatlı su kabarcıklarının olduğunu gördüğünü, bununda tuzlu ve tatlı suların karışarak denizin eko-sistemini bozacağını,analizlerde sadece demir olmadığını,başka madenlerinde olduğunu, kıyıda çok erozyon olduğunu  söyleyerek şirketten ayrıldığını söyledi.Şimdi şirket yetkililerin söylediklerine nasıl inanalım.Ayrıca daldığı yerde kadırganın parçalarını gördüğünü  ifade etti. Bende işin gereğini yaptım.

Çağatay bey’i  ; dikduruşu, doğruyu içtenle ifadesi ve de memleket sevgisinin  ağır basması, parayı tercih etmemesinden dolayı içtenlikle kutlarım.

Özellikle Altınovanın zeminin alüvyon olması ve denizden tatlı su kabarcıklarının oluşması ve de 2-3 seneye kadar kadar bölgede caretta carettaların olması işin boyutunu,nelere zarar vereceğini ifade etmektedir. Belki de depremi de tetikliyecektir. Ayrıca yıllardır erozyon tehdidi altındaki Altınova’nın daha da denize akacağından endişe ediyorum. Sanırım  son 10 yılda 4000 metrekare kıyı  erozyonuna uğramıştır.        

ÖN ARAMA İZNİ

2 Mayıs 2018 tarihinde haberler.com da konu ile yayınlanan haberde,ön arama izni alındığı belirtilmektedir.Ön arama izni değil ön arama ruhsatı alınmıştır.

                                                    EROZYONUN  YILLARA GÖRE AŞAMALARI

 

 

 

2017

 

                          

Görüldüğü üzere kıyı nerede iken nereye gelmiş.Erozyona uğrayan toprak parçası 4000 metrekare

Küresel ısınma sadece canlı yaşamını direk olarak etkilemeyecek, habitat yıkımlarına da yol açacaktır. Böylece küresel ısınma ekosistem değişikliklerini de beraber getirecektir. Denizsel ortamda sıcaklık artışlarının bu türün dağılım sınırlarını azaltacak ve dolayısıyla birçok bentik ve pelajik canlının üreme ve beslenme alanı ortadan kalkacaktır. Karşımıza iklim değişikliği de bir başka yönden tehdit etmektedir.

 

9 Ekim 2017 Tarihinde Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Ayvalık Temsilciliği ve Ayvalık Kent Konseyi ile birlikte Ayvalığın Depremselliği paneli düzenledik.Panele; Güney  Marmara Jeoloji odaları  şube başkanı,Balıkesir Ünv.Jeoloji Fak.bir doçent hocamız ve Balıkesir Jeoloji odası İl Temsilcisi katıldılar.

Kısaca ; Raporda; Edremit fay zonunda  7.1,Hvran-Balya fay zonunda ise 7.2 şiddetinde deprem beklendiği ifade edilmiştir. Ayvalık için önemli olan Edremit fay zonunudur. Ayvalık ve Çevresi için önümüzdeki 10 yıl içerisinde %40 oranında deprem beklenilmektedir. Ayrıca  Altınova’nın zemini de alüvyon olup tedbir alınması gerekmektedir ,diye belirtilmiştir. Maden  çıkartılması olayının depremi tetikleyip tetiklemediğini sadece bilim insanları tahmin edebilirler. Başkası değil.

Depremi tetiklerse, bunun hesabını kim verecektir. Pardon mu denilecektir?

Rant uğruna  bütün bunlara gözyummak düşünülemez. Konunun sadece  şuan ekonomik değeri olmayan  demir madeni  olmadığı da  başka bir gerçektir. Yapılan  analizlerde  altın ve benzeri değerli madenlerin olması düşüncemi doğrulamaktadır.Kimin ne kadar para kazanacağı bizler için hiç önemli değildir. Biz çevrecileri ilgilendiren  bu olayın çevremize,denizimize vereceği zarardır.

Bölgenin tarihte Cenevizlere liman olması denizde Osmanlı kadırgalarının olduğu iddiaların yoğunluk kazanması üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığına konunun araştırılması için dilekçe verdim. Görevlendirilen dalgıçlar marifetiyle sonuçlarını    da  en kısa zamanda alacağız

Başta Belediye Başkanımız  Sn.Rahmi GENÇER  olmak üzere tüm Ayvalık halkı ve ADD, Ayvalık Kent Konseyi v.s.  tüm STK ve Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Ayvalık Temsilciliği ,  Ayvalık Çevre ve Güzelleştirme Derneği ,Ayvalık Tabiat Platformu ve diğer çevre dernekleri  olarak denizden maden çıkartılmasına şiddetle karşıyız. Kısacası 7 den 77 ye herkes karşıdır. Mücadelemiz rant saldırılarına karşı sonuç alana kadar amansız bir şekilde sürdürülecektir. Doğanın bize ihtiyacı yoktur, bizim doğaya ihtiyacımız vardır.

 SAYGILARIMLA

     BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ                                                       

Lütfen beğenin ve paylaşın

Author: SEZGİN AKKOYUN

1 thought on “ALTINOVA’DA DENİZDEN MADEN ÇIKARILDIĞI TAKTİRDE EKOSİTEMİNİ BOZACAK BİLİMSEL VERİLER

  1. Yazınızı büyük bir hassasiyetle okudum size hak veriyorum bende amatör olarak denizden bu bahse konu olan Demir tozunu çıkartıyor ve bunları evimde boş kaldıkça depolama yapıyorum kıyıdan aldım 80 KĞ civarı kumdan 7 veya 8 KĞ kadar tahmini olarak demir tozu elde edeceğim ben bunu deney yapmak için pazarlama yapacağım benim kullanmış olduğum teknik ile Altınova halkı evlerinde bunu yapıp kıyıyı temiz tutabilirler bunun için size yardımcı olmak isterim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu sitedeki yazı ve görseller, kaynak belirtilmek koşuluyla izin almadan kullanılabilir.
top