İKİ DENİZİ BİRLEŞTİREN ŞEHİR BALIKESİR TEMALI KIYI VE DENİZ MÜHENDİSLERİ ÇALIŞTAYI

İMO Balıkesir Şubesi tarafından düzenlenen ”İki Denizi Birleştiren Şehir Balıkesir” temalı Kıyı ve Deniz Mühendisliği Çalıştayı 4 Mayıs 2018 Cuma günü Burhaniye Uygulamalı Meslek Yüksek Okulu Konferans salonunda gerçekleştirildi.

 

 

Balıkesir kıyı alanlarının sorunların ve çözüm önerileri görüşüldüğü çalıştayda, Prof. Dr.Ayşen Ergin, Prof. Dr. Yalçın Yüksel,Prof. Dr.Gaye Birol, Prof. DR .Esin Çevik, Dr. Işıkhan Güler, Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal, TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Cemal Gökçe, TMOB Balıkesir Şube başkanı Gürkan Özcan, BBB Başkanı Danışmanı Aydın Özen, BASKİ Genel Müdür Yardımcısı Ali Seyfi Küçükgölcü, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kıyı yapıları ve Sahil Hizmetleri Başkanı Şahin Kabakuş, BBB Genel Sekreteri Mehmet Gürbüz,Balıkesir Şehircilik ve Çevre Müdürlüğü’ndan İlker Durmuş, Edremit Ticaret Odası Başkanı Mehmet Semerci’nin konuşmacı olarak yer aldı.

 

 

Çalıştaya Ayvalık Tabiat Platformu, Burhaniye Çevre Platformu, Edremit ve Akçay Çevre Platformu, Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği temsilcileri katıldılar. Körfez bölgesindeki sorunlar hakkında hazırladıkları ortak bildirgeyi Kubilay Saygın Öztürk sundu.

 

 

Konuşmasına, STK’lar olarak bizler bu Çalıştay’da buluşmayı çok önemli buluyoruz. Zira değerli akademisyenleri, mühendisleri, sektör temsilcilerini, yerel yöneticileri ve merkezi yönetimin ilimizdeki temsilcilerini dinlemek ve yaralanmak bizler için değerlidir diye başlayan Kubilay Saygın Öztürk, toplantıyı düzenleyen İnşaat Mühendisleri Odası Balıkesir Şube Yönetimine ve toplantıya katılan ve katkıda bulunan tüm yetkililere çok teşekkür etti.

 

 

Öztürk, bölgemizdeki kıyıların uzunluğu da bir hayli fazla, 116 kilometreyi buluyor. Kuzey Ege’ye bugün her kesimden çok büyük bir ilgi var. Ülkemizin pek çok yöresinden vatandaşlarımız, burada sürekli yaşamak veya hiç olmazsa yaz tatillerini geçirmek için yerleşmek istiyorlar, konut talep ediyorlar. Konutlar yapılıyor ama altyapı uygulamaları çok geriden geliyor. Özellikle kamu yatırımlarının, sürekli ikamet eden nüfusun mevcut durumuna göre değil de, ilerideki potansiyel gelişmeye ve maksimum ikamet sayısına göre yeniden planlanması ve devreye alınması şarttır. Zaten hali hazırda, yazın yetersiz kaldığı herkesçe bilinen tüm alt yapı yatırımları, ilerde tümüyle iflas etme noktasında kalacaktır.

 

 

Bizler, bölgemizde doğru işler yapılmasını, zamanında yapılmasını ve kaynakların bir kerede en doğru hedef için harcanmasını istiyoruz. Kocaeli, İzmir ve Mersin körfezlerinde yaşanan kirlilik sorunlarının, Edremit Körfezi’nde yaşanmasını asla istemiyoruz dedi.

 

 

Öztürk tarafından sunulan ortak bildiride,  EDREMİT KÖRFEZİ GENELİNDEKİ ARITMA TESİSLERİ ve DERİN DENİZ DEŞARJI, DERELERİN GETİRDİĞİ KİRLİLİK, AYVALIKTA KURULMAK İSTENEN BALIK ÇİFTLİKLERİNİN OLUMSUZ ETKİSİ, AYVALIK ARITMA TESİSİ ve KANALİZASYON SORUNLARI, AYVALIK ARSENİKLİ SU SORUNU, ALTINOVA KIYISINDAKİ DEMİR MADENİ PROJESİ, AYVALIK ADALARI TABİAT PARKI ve DOĞAL SİT ALANLARI, BURHANİYE KIYI MAHMUZLARI, KARADERE ALTIN MADENİNİN KIYILARIMIZA ETKİSİ konularında bölgenin temel sorunlarına dikkat çekildi.

KAYNAK : NEBAHAT DİNLER AYVALIK TABİAT PLATFORMU

YAYINA  HAZIRLAYAN : BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ

 

Lütfen beğenin ve paylaşın

Author: SEZGİN AKKOYUN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu sitedeki yazı ve görseller, kaynak belirtilmek koşuluyla izin almadan kullanılabilir.
top