GÖRÜNTÜLÜ HABER-GÜNEŞ PANELLERİ VE SU TÜRBİNLERİNDEN ENERJİSİNİ ÜRETECEK ŞEHİR : WAYALAND

Fütüristik tasarıma sahip, modüler çevre dostu piramitlerin yüzen şehri, gelecekteki sakinleri için kayıtlara başladı. Pierpaolo Lazzarini, yüzen modüler piramitlerden oluşan şehir tasarımı ile gelecekten bir kesiti, yenilikçi yaşam alanı meraklılarının beğenisine sunuyor.

 

 

 

Oteller, mağazalar, spalar, spor salonları, barlar ve sinemalar dahil çeşitli yaşam ve eğlence olanakları sunan bir şehir olan Wayaland, enerji üretimini tamamen sürdürülebilir ve çevre dostu olan güneş panelleri ve su türbinleri ile sağlayacak. Proje daha sürdürülebilir bir topluluk içinde yeni bir offshore yaşam deneyimi sunmayı hedefliyor.

 

 

Wayaland’ın ana piramidi, 54 metre derinliğindeki bir bodrumu kapsayan ve yaklaşık 3000 m2’lik bir yüzey sunan çeşitli modüller içeriyor. Bodrum, tekneler ve resepsiyon için büyük bir girişe sahipken, her bir modülün batık kısmı su altı depolarını, motorları, ekipmanları, ek enerji kaynaklarını ve jeneratörleri depolamaktadır. Toplam 6500 m2 yüzölçümüyle yüksekliği 10 kata bölen full waya, su hattından maksimum 30 metre yüksekliğe ulaşmaktadır.

 

 

Lazzarini, şehrin yapım sürecini başlatmak için daha küçük, iki katlı 10mx10m boyutlarındaki modül ile bir kitle fonlaması kampanyası başlattı. Tasarımcıya göre, ilk Waya takımını inşa etmek için 350.000 Euro gerekiyor. Bu bütçeleme için 2022 yılında yapılacak açılıştan itibaren, bir gecelik rezervasyon için 1000 Euro’luk bir fiyat sunulması planlıyor. Ayrıca proje kapsamında her yatırımcı, Wayaland vatandaşı olacak ve bir Waya pasaportuna sahip olacak.

https://www.designboom.com/architecture/floating-city-modular-eco-friendly-pyramids-pierpaolo-lazzarini-04-24-2018/

KAYNAK : http://www.solarbaba.com/gunes-panelleri-ve-su-turbinlerinden-enerjisini-uretecek-yuzen-sehir-wayaland/

YAYINA HAZIRLAYAN : BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ

Lütfen beğenin ve paylaşın

Author: SEZGİN AKKOYUN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu sitedeki yazı ve görseller, kaynak belirtilmek koşuluyla izin almadan kullanılabilir.
top