ADALET BUNUN NERESİNDE !

DOĞADER olarak bu güne kadar doğa ve yaşam savunucuğu için Bursa Barosu, Akademik Odalar (ŞPO, ZMO, KMO Bursa Şubeleri) ve Bursa Tabib Odası ile birlikte onlarca dava açıldı. Bu davaların büyük çoğunluğunu kazandı.

 

 

Görüntünün olası içeriği: ateş ve gece

Son bir kaç yılda açtığımız davalarda mahkemelerin adaleti dağıtmaktan giderek uzaklaştığına tanık oluyoruz. Ancak biz adalete olan inancımızı yitirmedik. Gelecekte bir gün mutlaka bu kaybedilmesi olanaksız davalar için de hesap günü geleceğine inanıyoruz.

Adalet bunun neresinde!
Bursa’da mahallelerimizin içine kurulmak istenen DOSAB Termik Sabtraline karşı açtığımız 1. ÇED davasını kazandığımız halde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından aynı yere nasıl oluyorda 2. ÇED Raporu’nu verebildiğini sorguluyoruz.
DOSAB Termik Santrali 2. ÇED Davamızda mahkemenin neden yalnızca ilk ÇED Raporunda iptal edilen yerleri dava konusu yaptığını, sağlık ve diğer acılardan değerlendirmediğini ve içinde sağlık ile ilgili bir satırın bile geçmediği bir karara nasıl imza attığıı sorguluyoruz.

Adalet bunun neresinde!
Bursa Karacabey Taşpınar köyü ve çevre köylerinin tarım arazilerinin tümünü devasa büyüklükte Batı OSB Teknosab adlı bir Sanayi Bölgesi kurulması için Bursa Valiliği nasıl oluyor da kamu yararı kararı alabildiğini sorguluyoruz.
Kentin Anayasası sayılan Bursa 1/100bin plan notlarında “Bursa ovası toprak sınıfına bakılmaksızın korunacaktır” hükmüne rağmen bu bu projenin devlet yetkilileri tarafından nasıl projelendirildiğini, köylünün elinden ekilen tarlaları nasıl haraç mezat kamulaştırıldığını sorguluyoruz.

Açtığımız davada mahkeme neden Yürütmeyi Durdurma Kararı vermediğini, normal sürenin çok üzerinde bir süre sonra bilirkişi atadığını, gelen bilirkişi raporu bizim düşüncelerimizi desteklediği halde mahkemenin nasıl oluyor da sözde kamu yararı kararını gerekçe gösterip davayı aleyhimize sonuçlandırdığını sorgulamak istiyoruz.

Adalet bunun neresinde!
Bursa Nilufer İnegazi Çimento Fabrikası ve orman alanı üerine inşa edilen Bursa Doğanköy Şehir Hastanesi davalarında nasıl oluyor da aynı bilirkişi heyetinin gelip bilime aykırı ve kanun ve resmi belgeleri göz ardı eden bir bilirkişi raporu düzenleyebildiğini, tüm uyarılarımıza rağmen mahkemenin bunu nasıl fark etmeden davayı aleyhimize sonuçlandırdığını isorguluyoruz.

Adalet bunun neresinde!
Uludağ Milli Parkı’nda Sarıalan ve Çobankaya’da Milli Parklar Yasası’na aykırı olarak ormanın içine inşa edilen lüks kulübelerin (bungolov) her ikisi için de ayrı ayrı açtığımız davada mahkemelerin öncelikli talebimiz olduğu halde neden inşaat için Yürütmeyi Durdurma Kararı vermediğini, milli park içinde doğal alana zarar vermesine engel olmadığını sorguluyoruz.
Mahkeme süreci sonucunda her iki plan değişikliği iptal edildiği ve bungolovlar resmi olarak kaçak yapılara dönüştüğü halde Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın kanunlara aykırı olarak bu kulübeleri son 3 yıldır nasıl işletebildiğini sorguluyoruz.

Adalet bunun neresinde!
Bursa’nın en büyük yaylası, Osmanlı Devleti’nin kuruluşuna tanıklık eden Kocayayla’da dere olmayan bir yerde orman alanı üzerine Orman ve Su işleri Bakanlığı’na bağlı DSİ tarafından nasıl oluyor da devasa bir gölet projelendirildiğini sorguluyoruz.
Açtığımız davadayı boşa düşürmek için DSİ’nin projeyi etkilemeyecek önemsiz bir plan değişikliği yaparak vatandaşını nasıl olup ta aldatabildiğini sorguluyoruz.
Yeni karar için açtığımız davada mahkemenin neden Yürütmeyi Durdurma Kararı vermediğini, bilirkişi heyeti keşfinin gölet inşaatının tamamlanmasından sonraya bıraktığını sorguluyoruz.

Adalet bunun neresinde!
Bursa Büyükşehir Belediye’sinin kendi geliştirdiği projelerle çıkmaz hale soktuğu Teleferik istasyonu önündeki taşıt trafiğini, Dedeler Parkını yıkarak kavşak yapılması ve teleferik istasyon otoparkının genişletilmesi projesine karşı açtığımız 2 ayrı davayı kazandığımız halde temyize bakan Bölge İstinaf Mahkemesi’nce red edilerek davanın nasıl oluyorda aleyhimize sonuçlanmasını sorguluyoruz.

Adalet bunun neresinde!
Adalet mumla arıyoruz.

 

KAYNAK : DOĞADER

YAYINA HAZIRLAYAN  :  BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ

Lütfen beğenin ve paylaşın

Author: SEZGİN AKKOYUN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu sitedeki yazı ve görseller, kaynak belirtilmek koşuluyla izin almadan kullanılabilir.
top