YENİ BİNALARDA ENERJİ GÜNEŞTEN GELECEK

Şaşırtıcı bir girişim.  ABD’de Kaliforniya Eyaleti Enerji Komisyonu dün inşaat sektörüne yepyeni bir hedef verdi: “2020’den itibaren inşaatına başlanacak binalarda ısınma ve klima hizmetlerinin enerji kaynağı güneş panoları olacak.”  İşin daha da şaşırtıcı tarafı inşaat şirketlerinin bu politikayı desteklemesi.  Bunun inşaat maliyetini arttıracağı biliniyor; ama kullanıcıların bu sayede çok düşük maliyetli bir hizmete kavuşacağı belirtiliyor.

Politikanın yürürlüğe gireceği 2020’de bu eyalette 150.000 inşaatın gerçekleşeceği tahmin ediliyor.  Sonuçta bu binalarda yaşayanların hepsi de iklim değişimini frenlemeye katkı sağlamış olacaklar.

Petrolcülerin ve kömürcülerin has adamı Trump’ın Amerika’sında Kaliforniya aykırı bir bölge.  Ötekiler için adeta bir çıban başı.  Ekoloji hareketinin önderliğini yürütüyor Kaliforniya.  Örneğin elektrikli otomobil kullanımında liderliğe oynuyor.  Dahası da var.  4 Mart 2018’de eyaletin toplam elektrik gereksiniminin %50’si güneşten sağlandı.  Kısacası Trump ve adamları istedikleri kadar Paris iklim değişimi antlaşmasını inkâr etsinler, dünya yepyeni ve sağlıklı bir çizgide yoluna devam ediyor.

Örneğin İngiltere.  Endüstri devriminin başladığı ülke.  Özellikle kömürden elektrik üretiminin şampiyonu olmuş bir yer.  Geçtiğimiz günlerde kömür kaynaklı santralların çalıştırılması gerekmedi; çünkü rüzgârdı, güneşti, hidrolik santrallardı, biokütle enerjiydi, giderek nükleer santrallardı, bütün bu alternatif yaklaşımlar 55 saat boyunca kömüre gereksinim yaratmadı.  Oysa İngiltere kömür destekli enerjiye 133 yıl önce sırtını dayamıştı.

Başka bir haber de Portekiz’den geldi.  Gene Mart 2018 içinde ve bütün ay boyunca ülke tükettiğinden %5 daha fazla elektrik üretti.  Temiz kaynaklı enerji sayesinde.  O kadar ki, fosil kaynaklı santralların 70 saat boyunca durdurulması gerekti.

Bir de Çin’e gönderme yapmak gerekiyor.  Kömürün yarattığı hava kirliliğinden büyük şehirlerdeki milyonlarca kişinin azap çektiği bu ülkede yönetim güneş enerjisine saldırmış durumda.  Geçtiğimiz yıl içinde Çin dünyanın tümünde yapılan bu tür yatırımların yarısından fazlasını gerçekleştirdi.  Önümüzdeki iki yıl içinde ise güneş enerjisi yatırımlarını 4 katına çıkarmaya kararlı.

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı (IRENA) yeni yayımladığı bir açıklamada, bu tür üretimde çalışan sayısının (dünya toplamında) 10 milyonu geçmiş olduğunu duyurdu.  Yalnızca geçtiğimiz yılda 500 bin kişi bu sektörde çalışmaya başlamış.  Bu gelişmede güneş enerjisi büyük bir yer alıyormuş.  155 ülkenin üyesi olduğu IRENA 2050’ye kadar bu sektörün 28 milyon iş yaratacağını belirtiyor ve o tarihte dünya toplam enerjinin %66’sının temiz kaynaklı olacağını tahmin ediyor.  Bu konuda bugün ancak %18 düzeyinde olduğumuzu not etmekte yarar var.  Bu hızlı gelişmenin açıklaması olarak temiz kaynaklı enerjilerde gerçekleşen büyük maliyet düşüşleri gösteriliyor.

Başka bir deyişle, bu tür enerji almış başını gidiyor.  Olup biteni anlamamakta direnenler ya da karışık çıkar ilişkileri nedeniyle bu gelişmeden uzak kalmayı tercih edenler ileride önemli bir bedel ödeyecekler.

KAYNAK : Atila Alpöge, Ekogazete, 10.5.2018 / Yararlanılan kaynaklar: The Guardian, 9.5.2018 – IRENA, 8.5.2018 – Pierre Le Hir, Le Monde, 8.5.2018 – Natasha Geiling, ThinkProgress, 22.4.2018 – Tom Embury-Dennis, The Independant, 19.4.2018 – Kyle Field, Cleantechnica, 19.4.2018/https://ekogazete.wordpress.com/2018/05/10/ilginc-bir-karar-yeni-binalarda-enerji-gunesten-gelecek/

YAYINA HAZIRLAYAN   : BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ

Lütfen beğenin ve paylaşın

Author: SEZGİN AKKOYUN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu sitedeki yazı ve görseller, kaynak belirtilmek koşuluyla izin almadan kullanılabilir.
top