15 MAYIS 2018 GÜNÜ SAAT 11.00’DE ALTINOVA SSK ÖNÜNE BEKLİYORUZ

Kasım ayında duyurusu yapılan Altınova sahilinde ORHAN KANDEMİR DENSAN MADENCİLİK tarafından yapılması planlanan “DENİZDEN METALİK MADEN ARAMA VE ÇIKARMA FAALİYETİ” dosyası Valilikçe incelenerek ve proje hakkında 16.11.2017 tarihinde “Çevresel Etki Değerlendirmesi Gereklidir” kararı verildi.

 

 

Ayvalık Tabiat Platformu sözcüsü Nebahat DİNLER ;  Ancak kapıdan kovduğumuz şirket, bacadan girmek istiyor…27 Nisan 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden ORHAN KANDEMİR DENSAN MADENCİLİK firmasına Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nca bir yıllık “Ön Arama Ruhsatı” verildiğini öğrenmiş bulunmaktayız. Sosyal medyada yer alan fotoğraf paylaşımlarında ise arama faaliyetinde kullanılacak ekipmanların bölgeye intikal ettiği görülmektedir dedi.

Açıklamalarına devam eden Nebahat DİNLER ; Çevre ve Şehircilik Balıkesir İl Müdürlüğü sayfasında herhangi bir duyurusuna rastlamadığımız bu yeni durum hakkında 03 Mayıs 2018 tarihinde BİMER üzerinden valiliğe ve çevre il müdürlüğüne dilekçe göndererek; Valilik tarafından Ön Arama projesine ilişkin verilen izin, ruhsat var mıdır? “ÇED Gerekli Değildir” veya “ÇED Kapsam Dışıdır” şeklinde bir karar verilmiş midir? diye  devam eden Ayvalık Tabiat Platformu ,Altınova Sahil Siteleri Platformunun da Çevre İl Müdürlüğüne aynı şekilde dilekçe gönderdiğini belirterek ,Konu hakkında 15 Mayıs 2018 Salı günü saat 11.00 de Altınova SSK sitesi önünde,  FOX TV tarafından Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer ile röportaj gerçekleştirileceğini belirterek açıklamalarına son vermiştir.

Anılan şirket ÇED gereklidir kararı verildiği tarihten itibaren bir yıl içerisinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına çed proje dosyasına  sunmaları gerektiğini Bakanlık yetkilileri belirtmektedir.Bakanlık ÇED dosyasının sunumunu uygun  gördükten sonra  Halkın bilgilendirme toplantısı yapılacaktır.Çed izni alınmadan hiçbir makineyi ruhsat bölgesine kanunen sokamazlar.Sondaj veya rezerv tesbiti için ise yine yazılı izin almaları gerekmektedir.

Aslında Ayvalık Tabiat Platformu ve Altınova Sahil Siteleri Platformunun gerek dilekçesi gerekse Bimer başvurusu çok yerindedir.Enazından belgelenmektedir.

Karadiken.org.un haberine göre;Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Ayvalık Temsilcisi ve Ayvalık Çevre Koruma Derneği üyesi Bülent Özgen’in girişimi sonucu gelen Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’nden dalgıçlar denizde batık ve tarihi kalıntı aradı. Buluntuların değerlendirilmesi gelecek rapora göre bölgenin koruma altına alınması için gerekli çalışmalar yapılacak. Bölgede Osmanlı döneminden kalma kadırga batığı bulunduğu halk tarafından sıklıkla vurgulanıyor. Yapılan dalışı Ayvalık Çevre Derneği ve Ayvalık Atatürkçü Düşünce Derneği üyeleri de karadan takip etti.

 

Uzun süredir maden şirketlerine karşı mücadele yürüten Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Ayvalık Temsilcisi ve Ayvalık Çevre Koruma Derneği üyesi Bülent Özgen’in çalışmaları sonucu Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’nden gelen arkeolog dalgıçlar Altınova’da batık aradı. Bülent Özgen’in Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıları ve Müzeler genel Müdürlüğü’ne yapmış olduğu başvuru sonucu gelen arkeolog dalgıçlar bölgede kültür varlığı kalıntısı aradı. Altınova Halkı ve Ayvalık Çevre Derneği’nin gösterdiği noktalarda dalış yapan arkeologlar eski dönemlere ait iskele kalıntısı olabileceğini belirttikleri kalıntılar buldular. Arkeologlar buluntuları belgeleyerek rapor hazırlayacaklarını ve önümüzdeki günlerde bölgede yeni dalışlar yapacaklarını belirttiler.

Ayvalık Çevre Derneği Başkanı Havva Taylan, bulunan tarihi kalıntılara rağmen bölgede maden şirketlerinin ruhsat almalarına izin vermeyeceklerini söyledi. Dernek üyesi Halil Coşkun ise Altınova’nın çok verimli topraklara sahip olduğunu maden şirketlerine teslim edilmesinin bu bölgede geri dönüşümü mümkün olmayan zararlara yol açacağını vurguladı.

Maden şirketlerine karşı mücadeleleri sürdüreceklerini belirten dernek üyeleri dalışı gerçekleştiren arkeologlardan gelecek rapora göre bölgenin korunması için başvuruda bulanacaklarını söylediler.

Altınova’da ilkçağlardan itibaren çeşitli yerleşimler kurulduğu biliniyor. Osmanlı döneminden kalma kadırga batığı bulunduğu da bölge halkı tarafından sıklıkla vurgulanıyor.

 

 

Dalış sırasında karada bekleyenler arasında bulunan Ayvalık Atatürkçü Düşünce Derneği Üyesi Ahmet Üzgeç ise “Dünyanın hiçbir yerinde sahilde maden aranması söz konusu değildir diye düşünüyorum. Bu kadar güzel denizi ve kumu olan bir bölgenin turizm ile ön planı çıkması gerekirken maden şirketleriyle gündeme geliyor” dedi.

 

 

 

Rant uğruna  bütün bunlara gözyummak düşünülemez.. Biz çevrecileri ilgilendiren  bu olayın raporlarla açıklanan   çevremize,denizimize vereceği zararlardır.

Başta Belediye Başkanımız  Sn.Rahmi GENÇER  olmak üzere tüm Ayvalık halkı ve ADD, Ayvalık Kent Konseyi v.s.  tüm STK ve Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Ayvalık Temsilciliği ,  Ayvalık Çevre ve Güzelleştirme Derneği ,Ayvalık Tabiat Platformu ve diğer çevre dernekleri  olarak denizden maden çıkartılmasına şiddetle karşıyız. Kısacası 7 den 77 ye herkes karşıdır. Mücadelemiz rant saldırılarına karşı sonuç alana kadar amansız bir şekilde sürdürülecektir. Ayvalık halkı olarak tek vücutuz.Tek ses var  o da madene Hayır !

KAYNAK : KARADİKEN.ORG-NEBAHAT DİNLER

YAYINA HAZIRLAYAN : BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ

Lütfen beğenin ve paylaşın

Author: SEZGİN AKKOYUN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu sitedeki yazı ve görseller, kaynak belirtilmek koşuluyla izin almadan kullanılabilir.
top