ODUNPAZARI’NDAN İKİ ASIRLIK ÇINARA DESTEK

.

Deliklitaş Mahallesi Hamamyolu Caddesi’ndeki 205 yaşındaki çınar ağacı, Eskişehir’in en yaşlı ağaçlarından biri. Eskişehir Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu tarafından 20 Şubat 2015 tarihinde tescillenerek ‘Anıt ağaç’ olarak koruma altına alınan asırlık çınarın korumasını da Odunpazarı Belediyesi üstlendi.

Odunpazarı Belediyesi’nin ‘Hamamyolu Park ve Meydan Düzenlemesi’ projesi çalışmalarında, dalları yola sarkan ve yayalar için tehlike oluşturan çınar ağacı da ele alındı. Çınarın sarkan dalları demir profillerle desteklendi. Profillerin etrafına da ışıklı süslemeler yapıldı. İlgi odağı olan ağaç önünde hatıra fotoğrafı çektiren vatandaşlar, çınarın içinden çürüdüğü, demir profille desteklenmesinin çok iyi düşünüldüğünü söyledi.

Deliklitaş Mahalle Muhtarı Hüsnü Petek de asırlık çınarın dallarının kırılmaması için demir profiller konduğunu belirterek şöyle konuştu: “Demir profiller konduğunda önce bir şeye benzetemedik. Güzel bir şey olmayacağını düşündük. Ancak demir profillerin önüne konan aksesuarlar ile çok güzel bir görünüm elde edildi.”

KAYNAK : https://www.birgun.net/haber-detay/odunpazari-ndan-iki-asirlik-cinara-destek-215438.html
YAYINA HAZIRLAYAN : BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ
Lütfen beğenin ve paylaşın

Author: SEZGİN AKKOYUN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu sitedeki yazı ve görseller, kaynak belirtilmek koşuluyla izin almadan kullanılabilir.
top