BUGÜN DÜNYA İKLİM GÜNÜ

Dünyamız miadı dolmuş, petrol ve kömür gibi fosil yakıtların aşırı tüketimi yüzünden giderek ısınıyor. İklim değişikliği gerçeğini görmeli ve bu değişimin insan kaynaklı olduğunu kabul etmeliyiz. Eğer güzel bir gelecek inşa etmek istiyorsak birlikte mücadele etmek zorundayız.

Dünyamız ısınıyor… Hem de hiç olmadığı kadar. Bilim insanlarının %97’si geçtiğimiz yüzyılda iklimin ısındığını ve bu ısınmanın insan kaynaklı olduğunu kabul ediyor. Öyle ki NASA tarafından yapılan küresel sıcaklık ölçümlerine göre, modern ölçümlerin yapılabildiği 1880’den bu yana 2017 yılı, 2016’dan sonra yeryüzünde kayıtlara geçen en sıcak yıl olarak gerçekleşti. Aşağıda NASA tarafından hazırlanan animasyon bu değişimi çok iyi anlatıyor.
Bu global değişimden elbette Türkiye de etkileniyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün değerlendirme raporuna göre ülkemizde 2017 yılı içerisinde toplam 598 meteorolojik karakterli doğal afet rapor edildi. Uzun yıllar dağılımına bakıldığında 2017 yılı içerisinde meydana gelen afet sayısı en yüksek üçüncü değer oldu. Bunda tüm dünyada olduğu gibi değişen iklim koşullarının da etkisi bulunuyor.

Ayrıca mevsim sıcaklık değerlerine bakıldığında 2016-2017 kış mevsimi hariç 2017 yılında diğer mevsimlerin ortalama sıcaklıkları 1981-2010 normallerinin üzerinde gerçekleşti. Özellikle yaz mevsimi 1.1°C sıcaklık farkı ile pozitif sapmanın gerçekleştiği en yüksek mevsim oldu.

KAYNAK : GREENPEACE

YAYINA HAZIRLAYAN :BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ

Lütfen beğenin ve paylaşın

Author: SEZGİN AKKOYUN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu sitedeki yazı ve görseller, kaynak belirtilmek koşuluyla izin almadan kullanılabilir.
top