WWF-TÜRKİYE AYDIN’DA 1000 PAMUK ÇİFTÇİSİ ARIYOR

WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı), Aydında ekonomik kalkınmayı artırmak ve tarım faaliyetlerinin çevre ile insan üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak üzere beraber çalışacağı 1000 pamuk çiftçisi arıyor. Programın sonunda “Better Cotton” lisansı alacak pamuk çiftçileri,  hem doğa dostu üretim yapacak, hem de çağı yakalayarak ürünlerine değer katacaklar.

WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı), Better Cotton Initiative (BCI) ve İyi Pamuk Uygulamaları Derneğinin (IPUD) 2013 yılından beri Türkiye çapında yürüttüğü “Better Cotton” lisanslı sürdürülebilir pamuk üretimi programına Aydın ve çevresinde dahil oluyor. Halihazırda bölgede 500 çiftçi ile yürütülmekte olan çalışmaya 1000 pamuk çiftçisi daha kazandırma hedefiyle yola çıkan WWF-Türkiye, pamuk sezonu boyunca çiftçilerle birlikte bölgede ekonomik kalkınmayı artırmak ve tarım faaliyetlerinin çevre ile insan üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak için çalışacak.

Türkiye pamuk üretiminin %7’sini kapsayan Aydında BCI kriterlerini gözeterek üretim yapmaya gönüllü çiftçiler aranıyor. Yürütülecek çalışma kapsamında, mahsul koruma uygulamalarının zararlı etkisini en aza indiren, suyu verimli kullanarak su varlığını koruyan, toprağın sağlığını önemseyen, bölgedeki doğal yaşam alanlarını koruyan, üretilen pamuğun lif kalitesini gözeten uygulamalarla “Daha İyi Pamuk” üretimi gerçekleştirilecek. Program kapsamında çiftçinin az maliyetle daha iyi verim alabileceği yöntemleri de içeren doğa dostu uygulamaların eğitimleri verilecek. Ayrıca bu süreçte sahada çiftçilere destek olacak ziraat mühendisleri görevlendirilecek.

 

Programın sonunda, eğitimlere katılıp üretim sürecindeki asgari gereklilikleri yerine getiren çiftçiler, BCI standartlarında“Better Cotton” lisansına sahip olarak, hem doğa dostu üretim yapacak, hem de çağı yakalayarak ürünlerine değer katacaklar.

Uzmanların desteğiyle hem ekonomik hem de ekolojik açıdan sürdürülebilir üretim yapmak isteyen küçük veya büyük pamuk çiftçileri, programa başvurmak için WWF-Türkiye ofisleriyle iletişime geçebilirler.

KAYNAK    : WWF

YAYINA HAZIRLAYAN : BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ

Lütfen beğenin ve paylaşın

Author: BÜLENT ÖZGEN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu sitedeki yazı ve görseller, kaynak belirtilmek koşuluyla izin almadan kullanılabilir.
top