FACEBOOK’UN VERİ MERKEZLERİNİN ENERJİSİ RÜZGAR ÇİFTLİKLERİNDEN SAĞLANACAK

Yenilenebilir enerji kaynaklarına geçme yolunda önemli adımlar atan Facebook, bu hafta önemli bir enerji anlaşmasına imza attı. İnternet devi, enerji dünyasının önde gelen varlık yönetim şirketlerinden Luxcara ve Norveçli enerji şirketi Vattenfall ile 294 megawattlık bir enerji satın alma anlaşması (PPA) imzaladığını açıkladı.

 

 

Bu anlaşma ile Luxcara’nın Norveç’in güneyinde bulunan üç rüzgar çiftliği tarafından üretilen elektriğin tamamını Facebook alacak. İnternet devi, rüzgar çiftliklerinden sağlanan bu elektriği İskandinav ülkelerindeki veri merkezlerinin enerji ihtiyacını karşılamak için kullanacak. 294 megawattlık bu dev anlaşma, şirketin İsveç ve Danimarka’daki veri merkezlerinin yeşil enerjiye geçmesini sağlayacak.

Norveçli enerji şirketi Vattenfall ise, İsveç ve Danimarka’da bulunun veri merkezlerinin bu yeni enerji kaynağına entegrasyonunu sağlayacak ve rüzgar enerjisinden elde edilen elektriğin veri merkezlerine ulaştırılması görevini yürütecek.

Vattenfall ve Luxcara ile bugüne kadar Avrupa’da imzaladıkları en büyük yenilenebilir enerji anlaşmasına imza attıkları için heyecanlı olduklarını söyleyen Facebook yöneticisi Vince Van Son, bu sayede Avrupa’daki veri merkezlerinde yüzde 100 yenilenebilir enerjiye geçeceklerine dikkat çekti.

KAYNAK : https://www.enerjigazetesi.ist/facebook-veri-merkezlerinin-enerjisi-ruzgar-ciftliklerinden-saglanacak/?utm_source=feedburner&utm_medium=email&utm_campaign=Feed%3A+enerjigazetesi+%28Enerji+Gazetesi+-+G%C3%BCncel+Haber+B%C3%BClteni%29

YAYINA HAZIRLAYAN : BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ

Lütfen beğenin ve paylaşın

Author: BÜLENT ÖZGEN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu sitedeki yazı ve görseller, kaynak belirtilmek koşuluyla izin almadan kullanılabilir.
top