EGEÇEP: EKOLOJİK BAKIŞ AÇISINDA OLMAYAN PARTİ VE ADAYLARA OY YOK

5 Haziran Dünya Çevre Günü vesilesiyle yapılan açıklamalarda, yaşam savunucularının beyanları adeta Hükümet sözcülerini tekzip etti. Başbakan Binali Yıldırım “Seçim beyannamemizde çevre hassasiyeti var” derken, yaşam savunucuları Hükümetin çevre poltikalarını eleştirerek “Ekolojik bakışı olmayan partilere ve adaylara oy yok” açıklaması yaptı.

‘ÜLKEYİ KUŞATACAK PROJELERİM VAR’

ATO Congresium’da düzenlenen Çevre Yatırımları Açılış Töreni’nde konuşan Başbakan Binali Yıldırım, 16 yıllık iktidarlarında sanayileşme, teknoloji ve şehirleşme karşısında çevrenin korunmasına yönelik önemli kararlar aldıklarını öne sürdü. Yıldırım yaşam savunucularından gelen eleştirilere ise konuşmasında yer vermedi.

Yenilenebilir enerji kaynaklarında ülkenin yüzde 34 seviyelerine ulaştığı söyleyen Yıldırım, Türkiye’nin enerjide dışa bağımlı bir ülke olmaktan çıkmak istediğini ifade etti. Başbakan Yıldırım, “Sıfır atık projesine Başbakanlık olarak destek veriyoruz” açıklaması yaparken 13 milyona yakın hane, işyeri ve konutta imar düzenlemesi yapılacağına da vurgu yaptı.

AK Parti’nin seçim beyannamesinde çevre hassasiyetine uygun kalkınma planlarıyla ülkenin her zerresini kuşatacak projelerin yer aldığını vurgulayan Yıldırım’ın konuştuğu saatlerde bir açıklama da EGEÇEP’ten geldi. Ege Çevre Platformu yayınladığı seçim deklerasyonunda Hükümet politikalarını eleştirerek “Ekolojik bakışı olmayan partilere oy yok” dedi.

EGEÇEP’TEN PARTİ VE ADAYLARA AÇIK ÇAĞRI

EGE Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP) 24 Haziran seçimlerine dair seçim bildirgesini açıkladı; 24 Haziran’da ekolojik bakış açısı olmayan partilere oy verilmemesi çağrısı yaptı.

İzmir Ata Soyer Kültür Merkezinde gerçekleştirilen basın toplantısında EGEÇEP’in seçim deklarasyonunu okuyan Eş Dönem Sözcüsü Fırat Korkmaz, 24 Haziran Genel Seçimleri ve Cumhurbaşkanlığı Seçimleri sürecinde seçime girecek tüm siyasi partilere ve adaylara açık çağrıda bulunduklarını belirtti. Tüm canlıların yaşamını sürmesi  için sağlıklı bir çevrenin şart olduğunu belirten Korkmaz, bunun temiz su, temiz toprak, temiz hava ve güvenli gıda ile olanaklı olduğunu belirtti. Korkmaz, “Pek çok uluslararası sözleşme, anayasa ve yasa hükmüne karşın  temiz ve sağlıklı bir çevrede yaşamıyoruz” dedi.

EGEÇEP’in seçim bildirgesinde şu talep, şiar ve uyarılara yer verildi:

♦ Yaşamın  Korunması Politikaları üretilsin

♦ Su haktır satılamaz

♦ Aliağa’yı gözden çıkaranlara oy yok

♦ Yaşamın katili altın madenlerine göz yumanlara oy yok

♦ Kışladağ’ı viran edenlere ve bunu görmezden gelenlere oy yok

♦ Madra Dağı çığlık atıyor

♦ Suyumuzu kirletenlere ve buna sessiz kalanlara oy yok

♦ Körfez Geçişi Projesi iptal edilmeli

♦ Tarım cennetini cehenneme çevirecek olanlara oy yok

♦ Çal Dağı’nı, tarım cenneti Turgutlu Ovasını, tüm Ege’yi yıkıma götürecek bu talana direnmeyecek partilere oy yok

Ekolojik yaşamı rant kapısı haline getirenlere oy yok

♦ Nükleere ‘evet’ diyene oy yok

♦ “Kirli” enerji politikalarına oy yok!

Türkiye Tabiatı Koruma Derneğinin Ayvalık Temsilciliği olarak ; bu  seçim bildirgesine,denizden maden çıkartılmasına, çevreyi talan ederek çevrecilik yapanlara  , Termik santral ile sadece altın değil , diğer madenlere geçit verenlere oy  yok denilmesinin uygun olacağı değerlendirilmektedir.

KAYNAK :https://www.evrensel.net/haber/354071/egecep-ekolojik-bakis-acisinda-olmayan-parti-ve-adaylara-oy-yok

YAYINA HAZIRLAYAN : BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ

Lütfen beğenin ve paylaşın

Author: BÜLENT ÖZGEN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu sitedeki yazı ve görseller, kaynak belirtilmek koşuluyla izin almadan kullanılabilir.
top