AYVALIK’IN YILAN HİKAYESİNE DÖNEN KANALİZASYON VE ARITMA SORUNUNA 40 STK.NIN İSYANI

Ayvalık’ta 5 HAZİRAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ sebebiyle 40 tane Sivil Toplum Örgütü kronik sorun olan kanalızasyon  mevcut arıtmanın çalıştırılamaması nedeniyle bir basın açıklaması yaparak BASKİ’ye taleplerini  içeren dilekçe verdiler.

 

BASIN AÇIKLAMASI

Merhaba Güzel İnsanlar

Bildiğiniz gibi bugün burada toplanmamızın sebebi kanalizasyon ve arıtma sorunudur. 21. yüzyılda halen kanalizasyon ve arıtma sorununu burada konuşuyor olmaktan utanç duyuyoruz. Avrupa’da 1800’lü yıllarda bu sorun çözülmüşken Ayvalık’ta bir türlü çözülememektedir.

Oysa sorunun nedeni de çözümü de açıktır.

1976 yılında İller Bankası finansmanı ile yapımına başlanan kanalizasyon sistemi , 1986 yılında devreye girmiştir. 2012-2013 yıllarında Ayvalık Belediyesince Cunda Yeni yol, Cunda arka deniz yolu, Kipa bölgesi ve Laka mevkii  kanalizasyon sistemine bağlanmıştır. Yine 2013 yılında yap-işlet-devret modeliyle Atık Su Arıtma Tesisinin temeli atılmış ve ileri bir teknolojiye sahip olan bu tesis aynı yıl faaliyete geçmiştir.

Multiclair Arıtma Sistemleri şirketiyle yapılan sözleşmede su faturalarımıza yansıyan atık su bedelinin %85’i şirkete ödenerek 10 yıl içinde borcu kapatılacaktı. Bildiğiniz gibi 2014 yılındaki Yerel seçimlerde Balıkesir Büyükşehir olduğu için arıtma ve kanalizasyon sisteminin idaresi de oraya geçmiştir. Yani atık su bedelini toplayan da bu borcu ödeyecek olan da Balıkesir Büyükşehir Belediyesidir. Şimdi bizler faturalarımıza yansıyan %40 atık su bedelini ödemeye devam ediyoruz.

Ama Büyükşehir Belediyesi bu borcu ödemiyor. Yap-İşlet- Devret modeliyle yapılan arıtma tesisini çalıştıran firmanın, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ile düştüğü ihtilaf sonucu karşılıklı olarak yargıya gidilen süreçte arıtmamız halen çalışmıyor.Halk sağlığına ve ekolojik sisteme verdiği yaralar nedeniyle arıtma tüm engeller aşılarak derhal çalıştırılmalıdır.

 

 

 

Arıtmanın çalışmamasının yanında terfi merkezlerinin ve bacaların düzenli temizlenmemesinden kaynaklanan taşmalar denizimize akıyor.Yaptığımız çözüm odaklı araştırmalarda, belli zaman aralıklarında yani saat 00.00 ile 08.00 arasında terfi merkezlerimiz düzenli olarak temizlense bu kaçak akıntılar olmayacak. Terfi merkezlerine takılacak olan otomasyon uyarı sistemi ile anında temizlenmesi gereken bölgeler tespit edilip temizlenebilecek.

Yine metan ve hidrojen sülfür gazlarının bacalardan absorbe edici sistemle yakılarak ana terfi merkezinin kaldırılması sağlanırsa o bölge kokudan kurtulabilir. Cunda Adası için ayrı bir arıtma sistemi kurularak Ayvalık’ın yükü hafifletilebilir ki bu arıtma sistemi projelendirilip 2014 yılında İller Bankasından onayı alınmıştır. Yeri dahi bellidir ve Cunda Köprüsünün olduğu bölgededir.

 

 

Yaşadığımız kent UNESCO Dünya Mirası listesine aday bir kenttir. Böyle bir kentin su ve  kanalizasyon sistemindeki aksaklıkları , arıtma sisteminin  çalışmamasını bir daha altını çizerek söylüyoruz, utanç kabul ediyoruz. Ayvalık Merkez ve Cunda eski yerleşim yerinin su ve kanalizasyon alt yapılarının yenilenmesi için projelendirilip acil olarak uygulamaya geçilmesi  halk sağlığı için önemli olup, yaşam kalitesinin artmasına ve aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası listesinde yerimizin sağlamlaşmasına yardımcı olacaktır.

Tüm bu çözümlere karşılık BASKİ bize ne diyor? Derin deşarj yeterli …Arıtma ile Su ve Kanalizasyon sistemi  proje aşamasında …Yapacağız, edeceğiz. Ancak yıllardır proje ve ihale aşamasından bir adım ileri gidilmemiştir. Artık somut ve uygulamaya yönelik adımları görmek bizlerin insan haklarımızdan kaynaklanan Anayasal hakkımızdır.

 

 

Belediyeler İl Çevre Müdürlüğü ve arıtmayı kuran şirketin arasındaki hukuk mücadelesi devam ederken ekosistemimiz zarar görüyor.

Soruyoruz; bu davada suçlu deniz mi, denizde yaşayan canlılar mı, denizden geçimini sağlayan balıkçılar mı, ilçemize gelen turistler mi, Ayvalık’ta yaşayan halk mı? Cezayı kime kesiyorsunuz?

Tüm yetkililer, canlı yaşamını hiçe sayarak Anayasanın bize vermiş olduğu temiz bir çevrede yaşama hakkını ihlal ediyorlar.

Tekrar ediyoruz;

Bizler Ayvalık halkı olarak çevre ve halk sağlığını göz önüne alarak, arıtma merkezinin derhal faaliyete geçirilmesini

Ayvalık Merkez ve Cunda eski yerleşim yerleri başta olmak üzere su ve kanalizasyon alt yapılarının projelendirilip acil olarak yenilenmesini

 

 

Terfi merkezlerinin genel bakımlarının düzenli yapılmasını

Ana kanalizasyon hatları olan bacaların kanalizasyon açma araçlarıyla düzenli temizliğinin yapılmasını  istiyoruz.

Değerli Ayvalıklılar bu taleplerimizi bildirmek üzere az sonra dilekçemizi tüm Sivil Toplum Örgütlerinin Başkanları ile Ayvalık BASKİ Müdürlüğüne vereceğiz.

Daha yaşanılabilir bir çevrede ,UNESCO kenti Ayvalık diyeceğimiz günlerde buluşmak üzere hepinize çok teşekkür ediyoruz.

Saygılarımızla                                                                                                                       40 STK Adına Havva TAYLAN

                                                                                                                                  Ayvalık Çevre ve Güzelleştirme Derneği Başkanı

 

KAYNAK :  FOTOĞRAFLAR YÜKSELEN HABER

YAYINA HAZIRLAYAN : BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ

Lütfen beğenin ve paylaşın

Author: BÜLENT ÖZGEN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu sitedeki yazı ve görseller, kaynak belirtilmek koşuluyla izin almadan kullanılabilir.
top