GÖRÜNTÜLÜ HABER : DOĞADER’İN 05 HAZİRAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ BASIN AÇIKLAMASI VE EYLEMİ

Bugün 5 Haziran Dünya Çevre Günü. Çevreyi kirletenler, doğa ve tarım alanların yok edenler bunları yapan kendileri değilmiş gibi çevre gününü kutlamak için etkinlikler düzenliyorlar. Oysa DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ KUTLANACAK BİR GÜN DEĞİL, HESAP VERME GÜNÜDÜR. İşte biz bugün burada, Dünya Çevre Gününü kutlamak için değil, hesap sormak için toplandık.

 

 

Kanun ve yönetmelikleri halkın sağlığı ve yaşam alanlarımızı korumak için değil, sermayenin çıkarı için değiştiren hükümetler ve bu hükümetlerin ÇEVRE, ORMAN, TARIM, VE SAĞLIK BAKANLIKLARI İLE BELEDİYELER BUGÜN YAŞADIĞIMIZ ÇEVRE SORUNLARININ BAŞ SORUMLULARIDIR.

Bu KAMU KURUMLARI, HATALARIYLA YÜZLEŞMEK YERİNE, çevre günü için kutlamalar düzenleyerek DOĞADAKİ YIKIMI MASKELEMEYE ÇALIŞTIKLARININ farkındayız. Neden oldukları çevresel yok oluşu yüzlerine vurup, onlardan hesap sormak için bugün buradayız.

HESAP SORUYORUZ.

 

HAVAMIZIN, DELERERİMİZİN KİRLETİLMESİNE İZİN VERDİNİZ. Bursa’nın havası yaz aylarında bile Dünya Sağlık Örgütü sınır değerleri üzerinde kirliliğin etkisi altında bıraktınız, Nilüfer Çayını içinde zehirli sanayi atıklarıyla balık yaşamayan açık lağıma dönüştürülmesine göz yumdunuz.

Oysa bütün fabrika ve tesislerin Bakanlıktan onaylı ÇED Raporları var. Bu raporlarda fabrikanın çevreye sözde zararsız olduğu anlatılıyor. Havamız bu kadar kirliyken, Nilüfer Çayı zift gibi bu kadar kötü kokular saçarak akarken sizin ÇED RAPORLARINIZIN YAZILMIŞ YALAN, DOLAN VE MASALDAN BAŞKA BİR ANLAMI YOKTUR.

Bursa’da yaşayan herkes, özellikle geceleri ve hafta sonları fabrikaların kirli duman ve atık sularını arıtmadan alıcı ortama bırakarak zehirlediklerini biliyor. İlgili Bakanlıkların Bursa İl Müdürlükleri, Bursa Valiliği, Bursa Büyükşehir Belediyesi, NASIL OLUYORSDA HERKESİN BİLDİĞİ BU KİRLETİLMEYİ GÖRMEZDEN GELEBİLİYOR? HESAP VERİN.

DOSAB Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’nin BURSA’NIN ORTASINA, MAHALLELERİMİZN ARASINA KÖMÜRLÜ TERMİK SANTRAL kurulmasına nasıl izin verdiniz? HESAP VERİN.

 

 

DOSAB TERMİK SANTRALİ ÇED Raporu, Baro, Akademik Odalar ve DOĞADER olarak birlikte açtığımız ilk davada iptal edildiği halde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hangi yüzle 2. ÇED Raporunu onaylama cesareti gösterildi? 2. ÇED Rapora açtığımız DAVAYA BAKAN MAHKEME, İÇİNDE TEK BİR SATIR HALK SAĞLIĞI VURGUSU OLMAYAN KARAR ALARAK, insandan uzak hangi hukuk anlayışıyla Bursalıların aleyhine sonuçlandırıldı? HESAP VERİN.

Her türlü kirlilikten uzak Büyükorhan Karaağız ve Mustafakemalpaşa Kosova köylülerinde, BİYOKÜTLE ENERJİ SANTRALİ maskesi altında ileride ÇÖP VE ATIK YAKMA TESİSİNE DÖNÜŞECEK SANTRAL İÇİN hangi çevre anlayışıyla izin verdiniz? HESAP VERİN.

BU İKİ KÖYÜN SULARI KENDİNE BİLE YETMEZKEN, santral için su kullanım iznini hangi hakla verdiniz? Köylülerin sağlığını bozacak ve onların tek geçim kaynağı olan tarım ve hayvancılığı bitirecek bu santrallere, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, nasıl “ÇED GEREKLİ DEĞİLDİR” belgesi verdi? HESAP VERİN.

 

 

Mustafakemalpaşa’da Kömürcükadı Köylülerine ait bütün tarım alanlarını SİYANÜRLÜ ALTIN MADEN ALANIiçine alarak Kömürcükadı köylülerini tek geçim kaynağı olan gelirlerini elinden almaya hangi vicdanla izin verdiniz. HESAP VERİN.

Kömürcükadı köyü sınırları, TÜMBÜLDEK TURİZM ALANI olarak planlandığı halde siyanürlü altın madeni için plan değişikliğine hangi devlet yönetim anlayışıyla izin verdiniz? HESAP VERİN.

Mustafakemalpaşa ilçemizin içme suyunun bir bölümünü karşılayan SARPDERE ŞEBEKE İÇME SUYU TESİSLERİ, siyanürlü altın maden sahası içinde kaldığı halde hangi sağlık anlayışıyla plan değişikliği yapılmasına izin verdiniz? HESAP VERİN.

Mustafakemalpaşa’da ormanda ONBİNLERCE AĞACI KESEREK, VERGİLERİMİZ HARCANARAK YAPIMINA BAŞLANAN YENİ İÇME SUYU BARAJI, Sarpdere içme suyunun altın madenine terk edileceği için mi yapımına başladınız? HESAP VERİN.

 

İznik, Kocaeli arasında TÜRKİYE’NİN EN DEĞERLİ EL DEĞMEMİŞ ORMANI İÇİNE 53 ADET RÜZGAR TÜRBİNİ kurulması için proje sahibi Güriş’in ÇED Raporuna hangi ormancılık anlayışıyla “ÇED Olumlu” belgesi verdiniz. HESAP VERİN.

 

BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ

 

Lütfen beğenin ve paylaşın

Author: BÜLENT ÖZGEN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu sitedeki yazı ve görseller, kaynak belirtilmek koşuluyla izin almadan kullanılabilir.
top