PENCERE CAMLARI GÜNEŞ PANELİ OLARAK KULLANILACAK

Los Alamos Ulusal Laboratuvarı araştırmacılarının kuantum noktaları kullanarak ürettikleri güneş panelleri ile evlerimizin pencereleri elektrik üretebilecek.
güneş panelli pencere

Los Alamos laboratuvarı araştırmacıları, projelerinde kuantum noktalarının üstün ışık yayma özelliğinden faydalanarak binalarda kullanılan pencere camlarına güneş paneli görevi yapma özelliği de getiriyor.

Çift bölmeli cam içerisine kuantum noktaları yerleştirerek cam üzerine düşen ışık dalgasını belirli noktalara odaklıyor. Odak noktalarında yoğunlaşan ışık cam etrafındaki fotovoltaik pillere ulaşarak her cam panelin enerji üretmesini sağlıyor.

 

güneş paneli teknolojileri

 

Kuantum noktalarının oluşturulmasında kadmiyum selenit / kadmiyum sülfit (CdSe / CdS) kullanan araştırmacılar, Kuantum noktaların 100 Angstrom çapında olduğunu, buna kıyasla insan saçının 500,000 Angstrom çapı olduğunu belirterek ince bir işçilikle çalışıldığını vurguluyor.

 

güneş panelli cam

 

Güneş Enerjisinin Maliyeti Düşecek

Los Alamos Laboratuvarı araştırmacılarından Victor Klimov, kuantum nokta teknolojisi ile üretilen yeni güneş panellerini bir güneş kondansatörü olarak değerlendiriyor. Yeni teknoloji ile güneş enerjisinin maliyetini düşürmenin yolunu açtıklarını belirten Klimov, kuantum noktalar sayesinde emisyonu %100′ e çıkarabildiklerini belirtiyor.

Bina Yüzeyleri Fotovoltaik Pencereler İle Kaplanacak

güneş panelli binalar

 

2012 yılına kadar Los Alamos’ta çalışan ve şu anUNIMIB fakültesinde görev yapan Sergio Brovelli; projenin özellikle verim konusunda yüksek kazançlar elde edildiği için çekici olduğunu belirterek bina yüzeylerine fotovoltaik pencere kaplamak gibi yeni kavramlar ve fikirlerin ortaya çıkmasına imkan vermekte olduğunu ifade etti.

KAYNAK : http://ekolojist.net/pencere-camlari-gunes-paneli-olarak-kullanilacak/PINAR EŞKİN

YAYINA HAZIRLAYAN : BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ

Lütfen beğenin ve paylaşın

Author: BÜLENT ÖZGEN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu sitedeki yazı ve görseller, kaynak belirtilmek koşuluyla izin almadan kullanılabilir.
top