PLASTİK KİRLİLİĞİ ANTARKTİKA’YA KADAR ULAŞTI

Greenpeace’in, Antarktika Okyanusu’nda yaptığı mikro plastik ve kimyasallar atık araştırmalarının korkunç sonuçları açıklandı. Denizin derinlerinden alınan 8 örneğin 7’sinde mikro plastiğe rastlandı.

Greenpeace, Antarktika Okyanusu’nda dünyanın en büyük koruma alanının oluşturulması amacıyla başlattığı “Antarktika Okyanusu’nu Koru” kampanyası kapsamında Arctic Sunrise ile gerçekleştirdiği seferde bölgeye dair birçok bilimsel araştırma da gerçekleştirdi.

Araştırmalardan biri de Okyanus’taki plastik kirliliğiyle ilgiliydi.

Bilim insanları denizin derinliklerinden 8, yüzeyinden 9 su örneği aldı. Yapılan analizler sonucunda denizin derinliklerindeki örneklerin 7’sinde; yüzeydeki örneklerin de 2’sinde mikroplastiğe rastlandı.

Evlerden okyanuslara kadar ulaşıyor

Mikroplastikler, büyük plastik parçalarının dalgalarla sürüklenmesi, aşınması ve günışığında ayrılması sonucu daha küçük parçalara ayrılmasıyla ortaya çıkıyor. Aynı zamanda kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinin içeriğindeki mikroplastikler ile çamaşır makinelerinden yıkanan giysilerden kopan lifler de evlerimizden okyanuslara kadar ulaşıyor.

Alınan 9 kar örneğinin 7’sinde de zararlı kimyasallara rastlandı. Uzmanlar söz konusu kimyasalların endüstriyel üretim ve tüketim kaynaklı olduğunu (örneğin suya dayanıklı outdoor ürünler gibi) belirttiler.

KAYNAK: BİANET

Lütfen beğenin ve paylaşın

Author: SEZGİN AKKOYUN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu sitedeki yazı ve görseller, kaynak belirtilmek koşuluyla izin almadan kullanılabilir.
top