MAVİ BAYRAK VE SAĞLIKLI PLAJ KONUSUNDA DİKKAT EDİCİ UYARI

TMMOB ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI KOCAELİ ŞUBESİ  Sayın Sait AĞDACI  :Plajların temizliği ve  bu plajlarda mavi bayrak konusunda uyarılarda bulundu. Yaptığı açıklama da ;  İl Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün yaptığı deniz suyu analiz raporlarına göre denize girilebilecek plajlar belirlendi. Çevre Sağlığı Hizmetleri’ne göre ilimizde bulunan plajların tümünün yüzme alanı olarak belirlendiği ve sakıncalı alan olmadığı öğrenilirken mavi bayrak ödülü alan plaj sayısı 5’e çıktı.

 

 

Kocaeli’ nin hem Marmara Bölgesi’ ne hem de Karadeniz Bölgesi’ ne kıyısı olması Kocaeli’nde deniz turizmin oluşmasını sağlıyor. Yaz aylarının gelmesi ile birlikte insanlar artık tatil amaçlı denize akın etmeye hazırlanıyor. Temiz deniz suyuna sahip olan Kocaeli’nin plajları mavi yaprak da alarak ilgiyi daha fazla arttırdı. Kocaeli plajlarının ilgi görmesinin bir diğer nedeni de konumu itibari ile pek çok şehre yakın olması dedi.

SAKINCALI PLAJ YOK

Sıcaklar artıkça insanlar soluğu plajlarda almaya başladı. Şimdiden denize girenlere rastlamak mümkün ancak serinlerken sağlığımıza da dikkat etmemiz gerekiyor. O yüzden Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün tahliller sonucunda uygun not verdiği plajları tercih etmek gerekiyor. Kirli ve sakıncalı sulara girmek ise sağlık açısından büyük risk taşıyor. Kocaeli’nin deniz haritasını çıkartan Halk Sağlığı Müdürlüğü, denize girilebilecek ve girilmeyecek yerleri Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Yüzme Suyu Takip Sistemi’nden açıkladı. Buna göre analizi yapılan 21 plajın tümüne girilebilecek.

MAVİ BAYRAK SAYISI 5’E ÇIKTI

Geçen yıl Kocaeli’ de 4 plajımız, mavi bayraklı plaj ödülü almıştı bu yıl ise mavi bayraklı plaj sayısı 5’e çıktı. 2012 yılında Altınkemer Halk Plajı, 2013 yılında Cebeci Halk Plajı, 2016 yılında Kerpe Halk Plajı, 2017 yılında Bağırganlı Halk Plajı mavi bayrak ödülünü almıştı. 2018 yılında ise Kumcağız Halk Plajı’nın da mavi bayrak ödülü almasıyla ilimizde mavi bayraklı plaj sayısı 5’e çıkmış oldu dedi.

 

İşte ilçe ilçe denize girilebilecek plajlar şunlar :

Başiskele

Lastik İş Sosyal Tesisleri Yanı- İyi

Darıca

Bayramoğlu Ada- Kötü

Bayramoğlu Halk,Kadınlar Plajı-iyi

Dilovası

Tavşancıl Plajı- İyi

Gebze

Tübitak-Mam Plajı- İyi

Gölcük

Ulaşlı Plajı- Mükemmel

 

Kandıra

Babalı- Mükemmel

Bagırganlı Plajı- İyi

Cebeci Plajı- Mükemmel

Gemiciler Koyu Plajı- Mükemmel

Kefken- Mükemmel

Kerpe Plajı- Mükemmel

Kerpe Miço Kadınlar Plajı- Mükemmel

Kovanagzı- Mükemmel

Kumcagız-Mükemmel

Sarısu- Mükemmel

Seyrek- İyi

Karamürsel

Altınkemer Plajı- Mükemmel

Dereköy Sahili- İyi

Ereglı Defne- Mükemmel

Dilovası

Tavşancıl- İyi

 

Sayın AĞDACI   ;  Açıklamalarına Mavi Bayrak ile ilgili yaptığı açıklama da,

Mavi Bayrak kriterleri içerisinde koli basili sayısı (escheliacoli) mikrobiyolojik açıdan en önde gelen kriter olarak değerlendirilir.ve sayısı 250 ad./ 100ml.den düşükse bir de N P bileşikleri sınır değerlerin altında ise bayrağı alırsınız.

Çünkü, gerisi plajdaki çöp kutusu sayısı, duş var mı, çevre etkinliği gerçekleştirilmiş mi,plaj haritası var mı yok mu vb.harici öğelerle ilgilidir.

O nedenle diğer unsurlar ve “kimyasallar” kriterlere dahil edilmediği için ölçülmez ve bilinmezler….

Yüzme için Karadeniz kıyıları uygun diyebiliriz.Ama körfezde akıntı bir bakmışsıniz kirliliği sürüklemiş.. şu an için temiz olsa bile ertesi gün için bir şey söylemek mümkün değil neticede denizden bahsediyoruz.Sahsen ben girmiyorum girene de mani olmuyorum.

 

 

 TMMOB ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI KOCAELİ ŞUBESİ  olarak sorumlulugumuzun gereği olarak denize girme  konusunda görüşlerimi belirtmeliyim;

1_12 Ocak 2017 deki poliport Liman işletmesi kaynaklı kirletmenin izleri Dilovası_Tavsancil arasında daha yoğun olmak üzere körfezin doğu kısmına gidildikçe azalarak devam etmektedir.

2_Korfezde daha önceleri Haziran_temmuz aylarında denizin renk değiştirmesi olarak gördüğümüz alg patlamalarini bu yıl Mart ayında Dilovası_Hereke arasında (dinoflagellate) yakamoz görünümünde ki patlamalar olarak gördük.Bu da körfezin bu bölgesinden denize azot ve fosfor girdisi olduğunu yani atık girdisi olduğunu gösteriyor.

Seçim zamanlarında bir temizlik faaliyeti artışı oluyor genellikle.Bu bilimsel değil elbette daha ziyade popülist işler…Onun için şu kadar mavi Bayrak varmış şu kadara çıkmış” hele ki seçim arifesinde”bence çok itibar edilmemesi gereken hususlar😊

Ellerinde belki analiz sonuçları ve bakteri sayıları vb vardır ( şayet varsa açıklarlar ise bizde değerlendirme fırsatı buluruz) ama bu kadar sanayi tesisinin , legal/illegal desarjlari olduğu ( ki geçen yıl kongrede sn.mustesarin bizzat kendisi açıklamıştır “Türkiye’deki hemen bütün atık su arıtma tesislerinin çıkışlarında kimyasala rastlanmıştır”)

,Son zamanlarda yaşanan kirlenmenin/kirletmenin etkilerinin devam ettiği bir yerde bir gün sonrasına bile garanti vermek zordur..

Girenleri Allah korusun diyorum! diyerek açıklamalarına son verdi.

BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ

Lütfen beğenin ve paylaşın

Author: BÜLENT ÖZGEN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu sitedeki yazı ve görseller, kaynak belirtilmek koşuluyla izin almadan kullanılabilir.
top