HALK BOTANİK BAHÇESİNE SAHİP ÇIKTI

Atatürk’ün talimatıyla kurulan; Türkiye’nin en eski, dünyanın ise en saygın botanik bahçelerinden biri olan İstanbul Üniversitesi Botanik Bahçesi, geçtiğimiz günlerde Diyanet İşleri Başkanlığı’na tahsis edildi. Yetkililer Botanik Bahçesi’nin tahliyesi için de düğmeye bastı.

Böylesine önemli bir bahçenin dağıtılmak istenmesi kamuoyunda tepkilere neden oldu. Tepkilerini dile getirmek isteyen bir grup bugün Botanik Bahçesi’nin Süleymaniye’deki kampüsü önünde buluştu. CHP milletvekili Ali Şeker ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin CHPli encümen üyeleri de oradaydı. Ancak içeri alınmadılar.

Karara herkesten önce tepki göstermesi gereken Müftülük bırakın bahçeyi korumayı, basının ve grubun girmemesi için, güvenlik görevlileriyle kapıda adeta etten duvar ördü. Polis de çevrede geniş güvenlik önlemi aldı.

Grup içeri giremeyince kapıda bir basın açıklaması yaptı.CHP Milletvekili Ali Şeker de söz alıp karara tepki gösterdi. Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri de Botanik Bahçesi’nin Diyanet’e devredilmesi kararını eleştirdi.

Basın açıklaması olaysız sona erdi.

Mikrofonlarımıza konuşan Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Ali Şeker, bahçenin önemine değinndi ve konunun takipçisi olacaklarını söyledi.

 

Lütfen beğenin ve paylaşın

Author: SEZGİN AKKOYUN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu sitedeki yazı ve görseller, kaynak belirtilmek koşuluyla izin almadan kullanılabilir.
top