7 BİN 531 ÇİFTÇİ HAKKINDA İCRA TAKİBİ BAŞLATILDI

Soru önergesine yanıt veren Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, tarım kredi kooperatiflerine borcu olan 7 bin 531 çiftçi için icra takibi başlatıldığını açıkladı.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, tarım kredi kooperatiflerine olan borçlarını ödeyemediği için icra takibi başlatılan çiftçilerin sorununu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına yönelttiği soru önergesiyle TBMM gündemine getirdi.

Ömer Fethi Gürer, yazılı soru önergesinde “Tarım Kredi Kooperatifi kaç projeye destek vermektedir? Toplam proje desteği alan çiftçi sayısı kaçtır? Kaç ilde örgütlüdür? Geri dönüşüm olmadığı için takipte alacak sayısı ve icra dosyası sayısı kaçtır? Kooperatif vasıtası ile son beş yılda dağıtılan hayvan sayısı kaçtır? Kredi borcu ertelenen çiftçi sayısı kaçtır?” şeklindeki soruların yanıtlanmasını istedi.

BORÇLU ORTAK SAYISI 11 BİN 911

Kanuni takip hesaplarında borcu bulunan ortak sayısının 11.911 olduğunu açıklayan Bakan Fakıbaba, icra takibi yapılan ortak sayısının ise 7.531 kişi olduğunu bildirdi.

Kooperatifler vasıtasıyla 83.081 adet büyükbaş ve 236.364 adet küçükbaş hayvan satış ve tesliminin gerçekleştirildiğini belirten Bakan Fakıbaba, “05.06.2018 tarihi itibarıyla erteleme hesaplarında borcu bulunan ortak sayısı 14.287 kişidir” açıklamasında bulundu.

BİN 625 BİRİM KOOPERATİFİ VE 199 HİZMET BÜROSU

CHP milletvekili Gürer’in önergesine yanıt veren Bakan Fakıbaba, Tarım Kredi Kooperatiflerinin Ülke genelinde 36.473 yerleşim yerinde 1.625 birim kooperatif ve 199 hizmet bürosu ile çiftçilere hizmet verdiğini söyledi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise hükümetin uyguladığı yanlış tarım politikalarının çiftçileri borç batağına sürüklediğini belirtti. Üreticilerin ürününü değerinde satamadığını ifade eden Ömer Fethi Gürer, tarım ve hayvancılıkta girdi maliyetlerinin arttığını söyledi. Çiftçilerin kredi kullanarak günü kurtarmaya çalıştığını anlatan Gürer, “Girdi maliyetleri arttıkça ve ürün de para etmeyince çiftçi aldığı kredileri ödeyemez duruma gelmiştir. Bugün 7 binden fazla çiftçi icra kıskacı ile karşı karşıya kalmışsa, bakanlığın şapkasını önüne koyup, uygulamakta olduğu yanlış tarım politikalarını yeniden gözden geçirmesi gerekmektedir. İthale dayalı üretici ve tüketiciyi korumayan tarım politikası yerine ürün girdi fiyatları düşürülen, üretimi destekleyen politikalara yönelinmelidir ” diye konuştu.

Kaynak ABC Gazetesi

Lütfen beğenin ve paylaşın

Author: SEZGİN AKKOYUN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu sitedeki yazı ve görseller, kaynak belirtilmek koşuluyla izin almadan kullanılabilir.
top